AHLAKSIZLAŞIYOR MUYUZ?

Ahlakın hayatımızın her anında her dakikasında olduğunu anlatan bir yazımız.

0

Ahlak o kadar geniş bir konu ki nedense ülkemizde genel olarak cinsel yönde bir anlam yüklenerek yorumlama yapılıyor. Birisine ahlaksız diye hitap edildiğinde hemen akıllarda bir cinsel yönde acaba ne yaptı diye soru işaretleri geliyor.

 

Halbuki ahlakın yelpazesi o kadar geniş ki sayfalarca yazılar ile anlatılsa gene de bir kısmı ancak anlatılırdı. Ahlaki değerler önemlidir. Kimin için önemlidir? aslında bu soru daha net cevap almamıza yarayacaktır. Sizlere bir anımı anlatmak istiyorum.

 

Lisede din kültürü öğretmenim ilk dersinde bizlerle tanıştıktan sonra, eline tebeşiri alıp tahtaya tek bir adet kelime yazdı. ‘’AHLAKSIZLAŞIYORUZ!!’’ bu kelimeyi yazdıktan sonra bizlere dönüp arkadaşlar bütün yılki konumuz budur.

Dilerseniz kitaplarınızı getirmeyin diye ekledi. Tabi o zamanlar yeni yeni büyüyüp serpildiğimiz için bu durum bizlere biraz şaşkınlık vermişti.

Ben erkek öğrenci ağırlıklı bir lisede okudum ve mezun oldum. Erkek öğrenci fazla olunca anladığınız gibi yaramazlık ve saçmalıklar bir o kadar fazla oluyor. Öğretmenimiz bizlere uslu olmamızı ya da sessiz olmamızı hiç söylemedi. Neyse konumuzdan sapmayalım.

Tahtaya yazdığı kelimeyi bizlere okudu. Bizlerden yorumlar yapmamızı istedi. Genel basit yorumları yaptık sınıf olarak. Sonra kendi başladı konuşmaya. Ahlakın hayatımızdaki yerini anlattı. Ahlakın sadece insan bedeni ile olan yorumlamasına hiç girmedi.

Aslında şöyle bir düşünüyorum da keşke şu an tüm ülke olarak aynı dersi tekrar tekrar dinlesek. O kadar etkili olur mu bilmiyorum ama umut işte. İnsanları görünüş olarak yorumlamak çok olumsuz bir davranış biçimidir. Bunu her ağzı olan kişi muhakkak bu şekilde onaylar.

Ama gerçek hayatta bu böyle değildir. Zenginlik bir ahlak göstergesi olarak lanse ediliyor diye söylemişti öğretmenimiz. Şu an o kadar iyi anlıyorum ki o dediklerini.

Oldukça lüks bir arabadan inen bir erkek nedense gözlere iyi bir imaj sergiliyor artık. Ağzından tek bir kelime çıkmasa dahi onun iyi birisi olduğu kanısına varıyoruz. Bunun sebebi diğer insanlardan farklı olması mı?

 

Öğretmenimiz bunun bir farklılık olmadığını anlattı bizlere. O lüks arabadan babanızın çıktığını o pahalı lüks elbiselerin içinde annenizin olduğunu düşünün, diye söyledi bizlere.

 

Hayal edin dedi bizlere. Aileniz bu şekilde olsa onlardan farkları olur mu dedi görünüş olarak. Aslında dediği çok doğru. Bizler insanları dediklerinden çok artık görünüş olarak yargılıyoruz. Azcık açık giyinen kısa oruspu damgasını, küpe takan erkeğe eşcinsel damgasını vuruyoruz. Bunları yapanlar var mıdır diye sormayın kendinize arkadaşlar. O kadar çok insanlar ile iletişim kurdum ki. Bu soruya vereceğim tek cevap, evet var böyle insanlar, olacaktır. Mesleği ne olursa olsun insan kendi vicdanı ile hareket etmelidir. İşini düzgün yapan kişiler artık ülkede aptal olarak adlandırılıyor. Süte su katmayan çiftçiye aptal mısın sen, diye laf edilir hale gelmişiz. Olumsuz olaylara yorum yapamaz ya da yapmaz hale gelmişiz.

Bir insan bizlerden yardım istediğinde umursamaz hale gelmişiz. Bakın derdim dini bilgiler vermek değil. Beni soracak olursanız ben dindar birisi değilim.

Hatta arada içkimi içer, nargile içerim. Konu ahlaksızlığın ne şekil aldığı. Öyle bir boyut değiştirmiş ki bu ahlaksızlık artık her anımızda, kafamızı nereye çevirsek yanı başımızda olmuş.

Ahlaksızlık bana göre sokak hayvanlarının suyunu dökmektir.

Ahlaksızlık tanımadığı kişiye üstün körü yorum yapmaktır. Ahlaksızlık karşısındakini anlamadan dinlemeden hareket etmektir. Ahlaksızlık kendisini diğer insanlardan üstün görmektir. Ahlaksızlık aslında hayatın kendisidir.

Bir keresinde garip bir anıya şahit olmuştum. Sahilde oturmuş zaman öldürüyordum. 10-15 metre öteme birisi geldi. Köpeğini gezdiriyor adam. Köpeği görmeniz lazımdı ufacık tüylü bir şey. Seslendim adama sevebilir miyim diye. Adam da tabi deyince kalktım oynamaya başladım ufaklıkla.

Zaten oyun meraklısı bir şeymiş hemen başladı kendisini sevdirmeye. Sonra yoldan geçen bir başka kişi köpeğe nasıl dokunuyorsun bu haram dedi. Bakın tekrarlıyorum dediğini. ‘’Köpeğe nasıl dokunursun bu haram’’. Azcık araştırma yapanlar ne dediğimi anlar. Köpeğe dokunmanın haram olduğunu benimseyen kesim var.

Buna din demiyorum çünkü bu inanış şekli benim görüşümce bir din olamaz.

Mezhep tarzında bir şey olabilir galiba. Bu adama sorsam sen Müslüman mısın? diye. Bana sinirli sinirli Müslümanım tabi diyecek.

Üstüne birde azarlayacak. Eee Müslümansan eğer bu canlılardan ne istiyorsun. Nesi haram olabilir sana bu ufacık köpeğin anlamış değilim. Benim için bu adamın yaptığı da ahlaksızlıktır.

Bakın cinsel bir şey yok. Ama adamın yaptığı bariz ahlaksızlık. Çok güzel bir söz var oldukça sevdiğim. Kötülük insanın ilk önce yüreğini ele geçirirmiş. Yürek bir kez kötülüğe tanık olunca zamanla körelip alışırmış. Anlayana aslında çok güzel söz.

Vicdani açıdan hayvana işkence eden, eşini döven, kendi hayat arkadaşına karısına işkence eden bir adamın sizce ahlaki duygusu var mıdır? Sizce vicdanı var mıdır?

 

Yüreği körelmiş bu insanların. Onlara bunun yanlış olduğunu deseniz bile emin olun duvara konuşmuş gibi olacaksınız. Çünkü bomboş bakacaklardır.

 

İnsan beyni ile düşünen, yüreği ile seven birisi olmadıkça vicdan insana yaklaşmazmış. Kendinize sorun bu soruları sık sık. En basitinden en karmaşığına olaylarda nasıl davrandığınızı ele alın. Konumuz neydi ‘’ahlaksızlaşıyoruz’’. Ahlakı kendinizde bulun önce arkadaşlar.

Sevdiğiniz kızda yahut erkekte ahlak aramaya sonra başlayın. Kendinizi eleştirin sonra diğer insanlara fırsat gelmez emin olun kendinizi eleştirmekten. Düşünün inceleyin.

O kadar çok demek istediğim var ki ama sayfalar alır emin olun. Karmaşık şekilde de olsa üstün körü yazmak istedim.  Buradan öğretmenime sonsuz teşekkür ediyorum.

Din dersini ancak bu kadar güzel ve naif şekilde işlediği için ona minnettarım. Vicdan kitaplarda değil yüreğinizin içerisinde arkadaşlar. Dini bir yazı olarak okumayın bunu. Tanımadığınız bir arkadaşınızın üstün körü karaladığı bir yazı olarak okuyun.

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku