Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Aile İçi İletişimin Önemi

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Aile İçi İletişimin Önemi
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Aile içi iletişim bireylerin birbirlerini daha kolay anlayabilmesi, yanlış anlaşılmaların önüne geçilmesi, duygu ve düşüncelerin daha kolay ifade edilebilmesi için önemlidir.

Aile için iletişim önemi bu tanımlar ile sınırlı kalmamakla birlikte birey kendini geliştirdiği zaman kişilerarası iletişime de yansır.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Çünkü iletişim demek bir insanı insan yapan ana unsurun temeli demektir. Biz kendimizi ifade ettiğimiz takdirde düşüncelerimizi açıklarız.

O halde öncelikle aile içerisindeki iletişimin temellerine bakalım! Çünkü aile içerisinde gelişen iletişim hayatımızı yansır.

Aile İçi İletişimde Dikkat Edilecekler

1)Birebir iletişim kurun, araya üçüncül kişileri sokmayın

Birebir iletişim kurmak her zaman için daha sağlıklıdır.

Oysa aile bireylerinden birinden bir şey saklamak, durumu ona izah edememek ya da onun vereceği tepkiden çekinmek her zaman için yanlış bir düşüncedir.

Bilakis sonuç böyle bile olsa araya üçüncül kişi koymak durumu daha da kötüleştirir.

Çünkü insan psikolojisi kendine söylenmeye cesaret edilemeyen durumu ve kişiyi daha şiddetli tepkiler doğurmaya meyillidir.

Sağlıklı iletişim kurmak istiyorsak durum ya da kişi ne olursa olsun birebir iletişim kurmalıyız.

2)Aile küçüğüyseniz büyüklerin sözüne çarpıcı yanıt vermeyin

Aile büyükleri daha çok küçüklere yüklenmeye meyilli oldukları gözlenmiştir.

Hele ki sinirleri biraz normalin üstünde olsun o anda hemen evde söz geçirebileceği küçüklere yüklenirler ve o anda ilgisi olmayan bir durumu ya da kişiyi bile konuşmanın içine sürükleyebilirler.

Böyle bir durumda karşılık vermek olayı daha da büyüteceği için sessiz kalmak tercih edilmelidir.

Lakin bu sesizlik sizi pasif duruma geçirmez. Cevap verebilmek için uygun zaman dilimini seçin ve bu davranışın sizi ne kadar üzdüğünü bireylere açıklayın.

Hatalarını fark edip, durumu değiştirmeye çalışacaklarından emin olun. İnsana nasıl birini olduğunu anımsatmak için ayna olmak yeterlidir.

3)Aile büyüğüyseniz küçük bireylerin ruh halinin sizinkinden farklı olduğunu unutmayın

Aile bireylerin büyükleri genellikle yaşca küçükleri anlamakta zorluk çeker ve onların davranışlarının saçma olduğunu düşünür.

Oysa ki aradaki kuşak farkı tüm bu anormallikleri kapatmaya yeterlidir.

Benim çağımda böyle miydi, sorusunu kendinize sokmaktan vazgeçin çünkü artık siz de o çağda kalmadığınızı ve değiştiğinizi hatırlayın.

Her bireyin kendi çağına uygun algı modeli vardır.

Eğer ki ortada bir problem varsa öncelikle algı modelini düşünün ve sorunu bunun üzerinden çözmeye çalışın.

Özetle aile büyüğüyseniz küçük bireylerin ruh halinin sizden farklı olduğunu unutmayın.

4)Karşısınızdaki kişinin sözünün bitmesini bekleyin

Sorunların hemen hemen çoğu bu madde sonucu ortaya çıkmakta ve ne kadar dikkat etsek de aslında bu maddeye uygulanamadığımız kanısına varmaktayız.

Karşımızdaki insan bir söz söylerken hemen ona cevap verme girişiminde bulunmakta, daha sözü bitmeden ne söyleyeceğimizi düşünmekte, birbiri ardına sıralanan cümleleri dinlememekte ve genellikle sadece bir laf üzerine odaklanmaktayız.

Oysa o sözü sonuna kadar dinleyip bir bütün olarak düşündüğümüzde asıl sorunun ne olduğunu anlayabiliriz.

Ya da o insanda sorunun ne gibi tepkiler uyandırdığını anlayabiliriz. Kısacası önce karşımızdaki kişinin sözünün bitmesini bekleyin.

5)Sorunları kavga ederek düzeltmek yerine o sorunun size hissettirdiği duyguyu karşı tarafa açıklayın

Kavga etmek, laf dalaşına girmek, bağırmak, çağırmak, kırmak, dökmek hiçbir zaman çözüm yolu olarak tercih edilmesi gereken seçenekler değildir. Oysa o durumun sizde yarattığı etkiyi karşı tarafa net ve samimi bir şekilde açıklayabilseniz iletişimde çok daha başarılı olursunuz. Böylelikle basit sorunlar ortadan kalkmış olur ve siz karşınızdaki kişiyi, karşınızdaki kişi de sizi daha iyi anlamış olur.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap