Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

AK Parti’den laiklik açıklaması: Tartışmadık bile

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 AK Parti’den laiklik açıklaması: Tartışmadık bile
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın, laikliğin yeni anayasada olmaması gerektiğini savunarak, “Dindar anayasa meselesinden anayasamızın kaçınmaması lazım. Dini olarak bahsetmesi lazım” demesine AK Partiden ilk tepki geldi. Anayasa Komisyonu Başkanı AK Partili Mustafa Şentop , AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı ile AK Parti’nin hukukçu vekillerinden Burhan Kuzu, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın, “Yeni anayasada laiklik olmamalı” açıklamasını değerlendirdi.

Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, “Laikliğin anayasadan çıkarılmasını tartışmadık bile” dedi. Şentop, AK Parti’nin teklifinde laikliğin olduğunu söyledi. Şentop, “Laikliğin anayasa metninden çıkarılmasını tartışmış bile değiliz. Meclis Başkanı parti adına konuşmuyor. Anayasa teklifimizde laiklik var. Sorun laiklikte değil laikliğin uygulanmasında” dedi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

BURHAN KUZU: ANAYASA METNİNDE LAİKLİK YER ALIYOR

AK Parti’nin hukukçu milletvekillerinden ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başdanışmanı Burhan Kuzu da Twitter hesabından ”Ak Parti olarak hazırlamakta olduğumuz Anayasa Metninde Laiklik ilkesi açıkça yer almaktadır.Elbette herkes ifade özgürlüğünde serbesttir” diye yazdı.

Ak Parti olarak hazırlamakta olduğumuz Anayasa Metninde Laiklik ilkesi açıkça yer almaktadır.Elbette herkes ifade özgürlüğünde serbesttir.

— Burhan Kuzu (@BurhanKuzu) 26 Nisan 2016

‘BÖYLE GÜNDEMİMİZ YOK’

Kahraman’ın sözler TBMM’de de tartışma yarattı. Meclis Genel Kurulu’nda yaşanan tartışmada söz alan ve Kahraman’ın söz konusu ifadeleri hangi bağlamda söylediğini bilmediklerini ifade eden AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı da “Sayın Başkan buna ilişkin bir değerlendirme yapacaktır herhalde. AK Parti’nin laiklikle ilgili problemi yoktur. Anayasa taslağında böyle bir gündemimiz de yoktur” diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Kahraman’ın sözlerini kınadığını ve parti olarak bu ifadeleri kabul edemeyeceklerini belirtti. Gök şöyle devam etti: “Böyle bir Meclis başkanı, TBMM’nin başkanlığını yapamaz. Böyle bir tabloyu kabul edemeyiz, Meclis başkanı derhal istifa etmelidir.”

KAHRAMAN NE DEMİŞTİ?

1982 Anayasası’nın hiçbir yerinde Allah lafzının geçmediğini belirten Kahraman şöyle konuşmuştu: “Ama Anayasa inanca göre tasnif edildiğinde, bu 82 Anayasası da, 61 Anayasası da dindar anayasalardır. Neden? Resmi tatiller, Kurban Bayramı, Ramazan Bayramı’dır. Din dersleri mecburidir ve inanca dayalı bir yapısı vardır. Yani seküler değildir, dindar anayasadır. Laiklik tarifi de ona göre olmalıdır. Laiklik bir kere yeni anayasada olmamalıdır. Dünyada üç anayasada laiklik var. Fransa, İrlanda, bir de Türkiye’de var. Tarifi de yok. İsteyen, istediği gibi bunu yorumluyor. Böyle bir şey olmamalıdır. Dindar anayasa meselesinden anayasamızın kaçınmaması lazım. Dini olarak bahsetmesi lazım.”
Bazı ülkelerdeki anayasalarda dini ibarelerin bulunduğunu savunan ve örnekler gösteren Kahraman şöyle devam etmişti: “Peki niye biz Müslüman bir ülke olarak, dinden kendimizi arındırma, geri çekme durumunda olacağız? Niye? İslam İşbirliği Örgütü’ne kayıtlıyız, üyesiyiz, kurucusuyuz. İslam Kalkınma Bankası’nda varız. Bir İslam ülkesiyiz. Nedir yani? Neden? Ladinilik olmamalı yeni anayasada ve dindar bir anayasa olmalı.”
 

 

 

KAYNAK : Milliyet

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap