AK Parti’den yeni formül: İttifaklara kademeli seçim barajı

0 12

[ad_1]

MHP’nin ittifak meydana getirecek partilere yönelik yüzde 2 yada yüzde 3 seçim barajı uygulanması önerisini AK Parti değerlendirmeye aldı. MHP’nin ittifaklara yönelik seçim barajı önerisini dikkate alan parti yönetimi tek baraj yerine kademeli baraj uygulanması formülü üstünde yoğunlaşıyor.

AK Parti seçim taslağı yasasını geçtiğimiz günlerde MHP’ye sunmuştu. Taslak, partilerin seçime girme şartlarının değiştirilmesi, daraltılmış bölge seçim sistemine geçilmesi ve ülke seçim barajının yüzde 10’dan yüzde 5’e indirilmesini içeriyor. AK Parti’nin taslaktaki seçim barajıyla ilgili önerisine destek veren MHP ise seçime ittifak yaparak girecek olan partilere yönelik ‘ittifak içinde de ayrı bir baraj sistemi’ uygulanmasını gündeme getirmişti. MHP’den gelen tavsiyeler doğrultusunda AK Parti yönetimi seçim mevzuatında yapılması kabul edilen değişimleri tekrardan çalışmaya başladı.

İTTİFAKLARA ‘KADEMELİ BARAJ’ SİSTEMİ

MHP’nin ittifaklara yönelik yüzde 2 seçim barajı teklifine pozitif bakan AK Parti, ittifak meydana getirecek partilere tek baraj yerine ittifak içindeki parti sayısına bakılırsa kademeli baraj formülünü gündemine aldı. Kademeli baraj sistemine bakılırsa iki parti ittifak yaparsa yüzde 5, üç parti ittifak yaparsa yüzde 8, 4 parti ittifak yaparak seçime girerse de barajın yüzde 10 olması şeklindeki tavsiye kritik edilmeye açıldı. MHP ile yapılacak görüşmelerden sonrasında bu önerinin taslakta yer alıp almayacağı belirlenecek. MHP’nin bu öneriye destek vermemesi durumunda, AK Parti kaynakları, ittifak barajının yüzde 2 olarak belirlenmesinin yüksek olasılık bulunduğunu beyan etti.

ORTAK LİSTE FORMÜLÜ

AK Parti’nin daha ilkin de gündeme getirmiş olduğu ‘daraltılmış bölge seçim sistemi’ önerisine MHP kanadı sıcak bakmamıştı. MHP’nin pozitif bakmadığı daraltılmış bölgeye benzer şekilde seçim çevresi sayısının artırılması mevzusuyla ilgili AK Parti, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’ne daha uygun olacağını düşünüyor. Mevzuyla ilgili açıklamada bulunan ve başkanlık sisteminin özünde bunun bulunduğunu belirten AK Parti kaynakları, “Gerekirse Cumhur İttifakı’nın ortağı olan iki partinin hangisi güçlüyse o seçim çevresinde tek sıralama ile seçime girebilir. Belli yerlerde bu formül kullanılabilir” değerlendirmesinde bulunmuş oldu. Cumhur İttifakı 2019 mahalli seçimlerinde de ‘ortak aday’ formülünü uygulayarak MHP, AK Parti’nin kuvvetli olduğu yerlerde aday çıkarmamış, AK Parti de MHP’nin kuvvetli olduğu yerlerde aday çıkarmamıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku