Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

AKP-MHP ittifakında ikinci çatlak

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 AKP-MHP ittifakında ikinci çatlak
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

AKP ve MHP arasında kurulan ‘Cumhur İttifakı’nda sıcak gelişmeler yaşanırken, kriz Manisa Büyükşehir Belediyesinde çıktı.

Geçtiğimiz hafta yine gündeme düşen kulis bilgisi AKP ile MHP ittifakının çatırdamaya başladığını ortaya koymuştu. MHP’lilerin AKP’li belediyelerden ve yöneticilerden talepleri AKP’lileri rahatsız etmişti. Bu sefer de, MHP’li Manisa Belediyes’inde AKP’lilerin ret oyu kullanması tepki yarattı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin “borçlanma yetkisi ve komisyona gitmesi” teklifi, AK Partili üyelerin oyları ile reddedildi. Belediye Meclisi’nde AKP’lilerin oyuyla teklifin reddedilmesi üzerine, MHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, sert ifadeler kullandı.

“HUKUKA AYKIRI DAVRANIYOR”

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin resmi internet sitesinden yayınlanan açıklamada, AKP için “Hukuka aykırı olarak, vatandaşa hizmet götürülmesi engelleniyor” ifadeleri kullanıldı. Resmi sayfadan yapılan açıklamayı, Belediye Başkanı Cengiz Ergün sosyal medya hesaplarından da kamuoyuna duyurdu.

İşte MHP’li Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin resmi sayfasından yapılan açıklamalar şu şekilde:

“Manisa Büyükşehir Belediyesi Nisan ayı Meclis Toplantısı’nda AK Parti Grubu’nun hukuka aykırı kararları gündeme damga vurdu. Yasa gereği alınmış olan borçlanma yetkisinin güncellenmesi ile ilgili maddeyi Plan ve Bütçe Komisyonu’na göndermesi gereken AK Parti Grubu, hem yetkiyi, hem de söz konusu maddelerin komisyona gitmesini reddetti.”

‘HİZMETLER ENGELLENİYOR’

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, 97 mahallenin acil altyapı ve içme suyu beklediğini, asfalt, Irlamaz, Manisa Prime, elektrikli otobüsler gibi çok sayıda hizmetin yapılmasına engel olunduğunu belirtti.

‘VEBALİ AKP’NİN’

İçişleri Bakanlığının geçtiğimiz yıl onaylanan borçlanma talebini hala yerine getirmediğini de açıklayan Başkan Ergün, şunları kaydetti:

“İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürü beni arayarak meclisin 200 milyon olarak vermiş olduğu borçlanma yetkisinin 100 milyon olarak onaylandığını söyledi. Tarih 05.09.2017. O zamandan beri bu yerine getirilmedi. Bunu Manisalılar bilsin. Bunun yanında Manisa Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu yatırımlar kavşaklar, gençlik merkezleri, Irlamaz, Alaşehir gibi, elektrikli otobüslerin ihalesi gibi geçen yıl almış olduğumuz bu borçlanma yetkisini kullanmadığımız için yeniden getirdik. İller Bankası’ndan bunları alamazsak, dış borçlanma yetkisi talebimizdir bu. Bunu 1 ay ötelersek, bunu vebali AK Parti Grubu’na kalır.

‘KAÇAK OYNAMAYIN’

Bu hafta içerisinde bu kararı ara komisyonda alır Pazartesi karara bağlayabiliriz. Yani hizmeti yapmak gayesiyle bugün 97 tane mahallenin acil bekleyen hizmetleri var. Eğer siz Cengiz Ergün’e hizmet yaptırmama noktasında düşünüyorsanız çıkın açıkça ‘evet vermek istemiyoruz’ deyin. Kaçak oynamayın. Net olun, açık olun. Bu şekilde bu Manisa’yı yönetemeyiz diye konuştu.”

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap