Akpınar, “17 bin öğrenci KKTC’ye nasıl gelecek?”

0 19

[ad_1]

“Öğrenciler adaya yalnız bir mesajla gelemez”

Pandemi dolayısıyla fizyolojik eğitime ara veren üniversitelerin karşı karşıya eğitime geçmek için planların yapılmasıyla beraber Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Kurucu Rektörü ve Kıbrıs Üniversiteler Birliği Başkanı Serhat Akpınar Kıbrıs’ta okuyan öğrencilerin yaşamış olduğu problemleri dile getirdi. Serhat Akpınar ek olarak yaşanmış olan problemlerin biran ilkin çözüme kavuşturulması icap ettiğini talep ederek açıklamalarına şu şekilde devam etti;
“Basından nisan ayında üniversitelerde karşı karşıya eğitimin başlayacağını ve 17 bin öğrencinin geri getirileceğini öğrendik. Sadece bunca senelik deneyimimle bu öğrencilerin buraya yalnız bir mesajla gelemeyeceğini söylemek zorundayım. Belli bir süre diliminde adaya gelemeyen ve kayıt yaptıramayan öğrencilerin muhaceret sorunları var. Bu sorunları bir an ilkin çözülmesi gerekiyor.”

Yurtdışında öğrencilerin okurken çalışabildiğini de söyleyen Serhat Akpınar, “Bizim devletimizde öğrencilerin emek vermesi niçin yasaklandı” diye de ifadelerde bulunmuş oldu.

“Bizim yaşam kaynağımız öğrencilerimiz”

Akpınar ek olarak, “Bizim yaşam kaynağımız öğrencilerimiz” diyerek, “Pandemide gördük ki geçmişte üniversitelere ve öğrencilerimize karşı bir ekip reaksiyonel yaklaşımlar vardı. Öğrencilerimizin sık sık dile getirmiş olduğu problemlerden biri de ‘bizi maddi bir nesne olarak görmeyin.’ Evet, biz KKTC’ye oldukça kolaylıkla bir talebe çekim merkezi haline getirebiliriz. Aslına bakarsan “Talebe Dostu Ada” Projesi’de böylesi bir fikir ile ortaya çıktı. Mühim olan bunların altını yavaş yavaş doldurmak. Türkiye Cumhuriyeti, Uluslararasılaşma programı çerçevesinde yurtdışından talebe getirebilmek için inanılmaz güzel açılımlar yapıyor. O süre bizim de bir yerde rekabet edebilir olma aşamasında benzer açılımları kendi içimizde yapıyor olmamız gerekiyor. Hepimiz yalnız şuan yaşıyor olduğumuz soruna odaklı olamıyoruz. Aslolan mevzu adamıza gelecek yada gelmesi hedeflenen 17 bin öğrenciden öte; bir sonrasında ki öğretim yılının doğru bir halde planlanması ve hedeflenen talebe sayısının adaya gelmesini sağlamak olacaktır” şeklinde konuştu.

“Bir ekip pozitif avantajlar ortaya koymamız gerekiyor”

Geçtiğimiz yıllarda 15 bin ila 17 bin içinde Türkiye’den kontenjanla yerleşen talebe sayısının son yıl 8 bine düştüğünü de ifade eden Akpınar bu anlamda sonrasında ki bilimsel nitelikli yıl adaya gelecek olan öğrenciler için bir ekip pozitif avantajlar ortaya konulmasını icap ettiğini söylemiş oldu.

Akpınar KKTC eğitim ücretleri hakkında da yapmış olduğu açıklamalarda;

“Geçmişten kazandırılan bir ‘KKTC pahalı’ algısı var. Bugün İstanbul’dan kat kat ucuz. İstanbul’da eğitim alacak olan bir talebe kendisini Girne, Lefkoşa, Mağusa’da eğitim alacağını düşündüğünde daha ucuz olacağını belirtebilirim” dedi.

Pandemi döneminde bu ülkede yükseköğretimin yaşamasını isteniyorsa, yapılması ihtiyaç duyulan oldukça acil sekiz madde bulunduğunu ifade eden Akpınar, bu tarz şeyleri şu şekilde sıraladı:

1. Üniversitelerin, KKTC’nin haiz olduğu en büyük değerler olması sebebiyle; her koşulda, öncelikli yasal koruma ve öncelikli ekonomik koruma, alanına taşınması.
2. Bakanlar Kurulu tarafınca ‘faaliyetleri durdurulan işletmelerin çalışanlarına sağlanacak 1.500 TL’lik ücret desteğinin, üniversite çalışanlarına da verilmesi.
3. Devlet ve vakıflardan kiralanan taşınmazlara ilişik kiralarının Türk Lirasına çevrilmesi ve ödemelerinin minimum 1 yıl ötelenmesi.
4. Türkiye Cumhuriyeti Maliye ve Gömü Bakanlığı tarafınca sağlanan Ekonomik İstikrar Kalkanı programı kapsamındaki sağlanan kolaylıkların, KKTC yükseköğretim alanına da uygulanması, bu bağlamda üniversiteler için kamu bankalarındaki kredi ödemelerinin tekrardan yapılandırılarak minimum 1 yıl ötelenmesi ve kredi faizlerinin düşürülmesi.
5. Temerrütte düşme riski olan üniversitelerin kredi siciline mücbir sebep notu düşülsün.
6. Üniversiteler için Aralık sonuna kadar olan Toplumsal Sigorta Pirim ödemelerinin talep edilmemesi, ödemelerin hemen sonra oluşturulacak bir takvim doğrultusunda ceza uygulanmaksızın ödenmesine olanak sağlanması, nitelikli bilimsel nitelikli personel istihdamını ve eğitimde kaliteyi daha da üst seviyeye taşımayı teşvik etmek için personelin Toplumsal Sigorta Pirim yatırımlarında üst limit belirlenmesi.
7. Türkiye Cumhuriyeti Yurtdışı Türkler Başkanlığı tarafınca sağlanan Türkiye Bursları programına KKTC’deki üniversitelerin de dahil edilerek minimum 2000 öğrencilik burs kontenjanı sağlanması.
8. Internasyonal öğrenciler için adanın çekim merkezi olabilmesi için yabancı öğrencilere emek verme izni sağlanması ve internasyonal öğrencilerin alışverişlerinde KDV’den muaf tutulması, kısaca KDV iadesi alabilmesi ve gene internasyonal öğrenciler için toplu taşımanın parasız olması.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku