Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

AKP’Lİ 37 VEKİL FETÖ İDDİANAMESİNDE

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 AKP’Lİ 37 VEKİL FETÖ İDDİANAMESİNDE
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın darbe girişimi esnasında Genelkurmay’da yaşananlarla ilgili iddianamesinde ilginç durumlar yer aldı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

 Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Genelkurmay’da yaşananlarla ilgili olarak iddianamede ilginç durumlar yer aldı. FETÖ’nün 17-25 Aralık operasyonlarından sonra siyasetçilere, ordu içindeki düzenlemelerle ilgili 2 kanun çıkarttığı söylenen iddianamede, 37 AKP milletvekiline dikkat çekildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Genelkurmay Karargâhı’nda yaşananlara ilişkin iddianamesinde, 17-25 Aralık operasyonlarından sonra çıkarılan 2 kanun da yer aldı.

Sözcü gazetesinden Emin Özgönül’ün haberine göre, iddianamede “Örgüt, TSK komuta kademesinde kısa sürede ilerlemek amacıyla generalliğe terfi için albaylıkta bekleme süresini 4 yıla indirip, henüz sırası gelmeyen mensuplarını da terfiye dahil etmiştir” denildi ve şu görüşe yer verildi:

İDDİANAMEDE SİYASETÇİLERE ELEŞTİRİ

“Generallikte rütbe bekleme süresini 4 yıldan 3 yıla indirerek de, kendisine müzahir olmayan generalleri daha kısa sürede TSK dışına çıkarmayı amaçlamıştır. Kendisine müzahir elemanların en az bulunduğu 1988 ve daha önceki yıl mezunu albayları tasfiye için de hizmet süresini 28-30 yıla indirip toplu emekliliği getiren kanuni düzenlemeleri siyasi otoriteye yaptırabilmiştir.”

‘ERKEN TERFİ EDİP TUĞGENERAL OLANLAR DARBE GİRİŞİMİNDE YER ALDI’

Bu düzenlemeler sonucu, 2014’teki YAŞ toplantısında 10 albayın bir yıl erken terfi edip tuğgeneral olduğu ve bu 10 generalin tümünün de darbe girişiminde rol aldığı belirtildi. Bu isimler arasında Özel Kuvvetler Komutanlığı’nı basan Semih Terzi ile Marmaris baskınına katılan Gökhan Şahin Sönmezateş de bulunuyor.

İddianameye göre, FETÖ’nün hazırlayıp iktidar tarafından yasalaştırıldığı belirtilen ilk yasa, kanun tasarısı olarak 17-25 Aralık operasyonlarından sadece 26 gün sonra, 21 Ocak 2014’te TBMM’ye sunuldu. Bu yasa ile “Rütbe bekleme süresini tamamlamaya bir yıl kalanlar da Yüksek Askeri Şura değerlendirmesine alınırlar” hükmü getirildi.

30-70 BİN FAZLA İKRAMİYE

İddianamede dikkat çeken diğer yasa tasarısı ise 30 Aralık 2015’te AKP’li 37 milletvekili tarafından TBMM’ye sunuldu. 28-30 yıllık görevlerini tamamlayan albaylara gönüllü emekli olurlarsa, 30-70 bin lira arasında fazla ikramiye verilmesi öngörülen yasa ile, 31 yıl olan hizmet süresini tamamlayıp normal emekliye ayrılan bir albay 120 bin lira civarında emekli ikramiyesi alırken, gönüllü emekli olanlar 150-190 bin lira arasında ikramiye aldı. TSK’da bu durumda olan 3 bin civarında albay kapsama girdi. FETÖ bağlantısı olmayan albayların böylece TSK’dan kendi istekleri ile ayrıldığı söylenildi.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap