AKP’nin kurucularından Fırat: Metal yorgunluğu değil çürüme var

0

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayip Erdoğan’ın “metal yorgunluğu” olduğunu belirttiği ve parti teşkilatlarında yapılacak yenileme açıklamasından sonra AK Parti’nin kurucularından olan, 2002 ile 2008 yılları arasında Teşkilattan Sorumlu Başkan Yardımcılığı yapan şimdi ise HDP’de siyasete davam eden Dengir Mir Mehmet Fırat’tan yanıt geldi. Dihaber’e röportaj veren Dengir Mir Mehmet Fırat, “Bu metal yorgunluk değil, bu bir çürüme. Şimdi çürümeyi önlemeye çalışıyorlar. Genel Başkan Recep Tayip Erdoğan çürümenin farkına vardı, kokuyu aldı. Bu bir tuzlama harekâtı. Şimdi zor olan şey çürümeyi önlemek için kullandıkları tuzun da kokması. Çürümeyi önlemeleri mümkün değil, bu çürüme devam edecek” açıklamasında bulundu.

“AK Parti’nin tabanını oluşturan yüzde 10’luk bir kesim AK Parti’nin yanında yer almıyor” diyen Fırat, sözlerini şöyle devam etti: “Başka partiye de gitmiyorlar, durdukları yer tam orta, bu çok önemli bir miktar. İktidar olup olmama meseledir. Erdoğan hep bunu belirtiyor. Diyor ki eskisi gibi yüzde 30-40 ile iktidar olmak mümkün değil, yüzde 50 artı 1 almak lazım diyor. Erdoğan yeniden bu kitleyi kazanmaya çalışıyor.”

Türkiye’deki kaotik ortamın derinleştiğini söyleyen Fırat, “Yargı denilen şey kalmadı, Meclis’te kürsü masumiyeti kalktı.

Daha fazla mesaj

Z Kuşağı Oyları Kime Gidecek? İşte Son Yapılan Anket Sonucu!

Ulaştırma Bakanı ile İBB arasında ‘metro logosu’…

En totaliter rejimlerde bile meclis korunuyor ama yapılan son iç tüzük değişikliği sayesinde kürsü masumiyeti ve Meclis’in meclis olma vasfı ortadan kaldırılmış durumda. Yasamada yürütmeye daha doğrusu tek bir kişiye Türk usulü başkanlık adı altında bütün güçler tek bir kişiye bağlanmış durumda. Bunun adı demokrasi olamaz. Demokrasinin temel gereği güçler ayrılığı. Bu yüzden kaos giderek daha yoğunlaşacak, Türkiye içeride ve dışarıda büyük problemlerle karşı karşıya kalacak” dedi.

‘2019’u beklemeyecek’

Erken seçim ihtimalini de değerlendiren Fırat, “Ben 2019’u görmüyorum. 2019 öncesinde bir erken seçim olacağı kanısındayım” dedi. Fırat, erken seçimin de tahmin edilenden daha erken 2017’nin sonlarında ya da 2018’in başlarında yapılabileceğini söyledi. Fırat, Erdoğan’ın ekonomik sıkıntılar derinleşmeden seçimi yapmak istediğini belirtti.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku