Siyaset

AKP’nin Yeni MKYK’sına İstihbarat Damgası


Siyaset

AKP’nin Olağanüstü Kongresi’nde, üyelerinin yarısı tırpanlanan MKYK’ya yeni giren isimler dikkat çekti. MİT, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı’nı denetleyen TBMM Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu’nun AKP’li 4 üyesi MKYK’ya girdi.AKP’nin en üst karar organı Merkez Karar Yönetim Kurulu’nun (MKYK) yarısı önceki gün yapılan 2. Olağanüstü Kongre’de değişti. Güçlü isimlere yer verilmeyen Kurul’a giren isimler arasında TBMM Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu üyeleri dikkat çekti. Komisyon’da görevli Veysi Kaynak, Murat Baybatur, Serkan Bayram, Ahmet Sorgun’a AK Parti’nin en üst karar organında oy kullanma yetkisi verildi.

SIR SAKLAMAKLA YÜKÜMLÜLER

AKP karar organı üyesi olan 4 milletvekilinin yer aldığı TBMM Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu 2014 yılında kuruldu. MİT Müsteşarlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı’nı denetliyor. Komisyon, dinleme ve istihbarat faaliyetleriyle ilgili raporlar hazırlayıp TBMM’ye sunuyor. Kapalı oturumla yapılan TBMM Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu toplantılarına katılan milletvekilleri, komisyon çalışmalarına ilişkin bilgi ve belgelerin saklamak mecburiyetinde. Milletvekilleri aynı zamanda komisyon çalışmalarını sır olarak saklamakla yükümlü.

YAŞ ORTALAMASI GENÇLEŞTİ

Bu arada AKP MKYK’da giden isimlerle gelen isimler karşılaştırıldığında yaş farkı göze çarpıyor. Gelenlerin yaş ortalaması 35 iken, gidenlerin yaş ortalaması 55 olarak dikkat çekiyor.Öte yandan MKYK’da yapılan köklü değişiklik çerçevesinde 65. Hükümet’te görev alacak bakanlar da şekillendi. Buna göre MKYK dışında kalan 6 bakanın büyük oranda kabineye alınacağı belirtildi.

PARTİLİ CUMHURBAŞKANLIĞINA YASAL ZEMİN

AKP’yi kuran isimler arasında yer alan Dışişleri eski Bakanı Yaşar Yakış, AKP 2. Olağanüstü Kongresi sonrası oluşan tabloyu şöyle anlattı: “MKYK’da yer almayanların başka önemli yerlerde görevlendirilme geleneği de var. MKYK’da yer almayanlar bakan, grup başkanvekili de olabilir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şimdiki yaklaşımı daha fazla partili cumhurbaşkanı olma yönünde. Partinin yetkili organlarında kendisine çok yakın insanları bulundurması doğaldır. Fiilen olan partili cumhurbaşkanlığını yasal zemin hazırlayacak ekip kurulmuş oldu.”

DAVUTOĞLU’NDAN ALINAN YETKİ YILDIRIM’A VERİLECEK

Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlık görevden el çektirilmesi ile sonuçlanan 29 Nisan’da yapılan AKP MKYK’sında alınan kararla genel başkandan alınan il ve ilçe başkanlarını atama yetkisinin Binali Yıldırım döneminde yeniden genel başkana verileceği iddia edildi. Aynı zamanda partinin başka bir karar organı Merkez Yürütme Kurulu’ndaki (MYK) 14 genel başkan yardımcılığı koltuğunun yarısından fazlası yapılacak MKYK toplantısında yenilenecek. MKYK dışında kalan 8 genel başkan yardımcısının yerine ise yeni isimler getirilecek.

‘DERDİMİ ANLATABİLİYORUM’

Önceki gün yapılan AKP 2. Olağanüstü Kongresi’nde genel başkanlığa seçilen Binali Yıldırım, ilk toplantısına katıldı. Yıldırım’ın genel  merkeze girişinde protokol kapısı yerine ana kapıyı kullanması ve tuttuğu şemsiyede ‘Başbakanlık’ logosu olması dikkat çekti. AKP Genel Merkezi’ne gelişinde gazetecilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Yıldırım, “İlk MKYK toplantısını gerçekleştireceğiz. Arkadaşlarımızın birbiriyle tanışması olacak. Genel değerlendirmeler yapacağız” dedi. Kongre konuşması sırasında sesi kısılan Yıldırım, “Sesiniz nasıl oldu” sorusuna ise “Biraz daha iyiyim gördüğünüz gibi. Derdimi anlatabiliyorum” yanıtını verdi.

Özgür Düşünce Gazetesi