Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

AKP’yi Bursa’da bitirecek bir skandal daha!

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 AKP’yi Bursa’da bitirecek bir skandal daha!
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Cavit Kınalı / BURSA

Son iki ayda Bursa Büyükşehir ve Osmangazi başta olmak üzere bir çok AKP‘li belediyelerdeki yolsuzluk, rüşvet, usulsüzlük skandallarının ortaya çıkmasının ardından, önemli bir iddia daha gündeme oturdu.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Bursa‘da merkezi bir yerde olan Nalbantoğlu Çarşısı hakkındaki iddia eğer gerçekse Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe koltuğundan bile olabilir. Söz konusu iddia bir esnaf tarafından ortaya atıldı. İlk depremde yıkılabileceğini belirten esnaf,  çarşının altyapısının depreme dayanıklı olmadığını dile getirdi.

“KAMYON ÇALIŞMA ALANINA GÖMÜLDÜ”

Nalbantoğlu Çarşısı‘nın altyapı çalışmaları sırasında şahit olduğu bir olayı anlatan esnaf, “Kazı çalışmaları sırasında kepçe kamyona toprak yüklerken bir anda kamyon çalışma alanına gömüldü. Daha sonra uzun uğraşlar sonrasında başka bir kepçeyle, kamyon ve kepçe oradan çıkarıldı.” 

“DEPREME DAYANIKLI DEĞİL RAPORU SAKLANIYOR”

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe‘nin yıllardır bu konunun gündeme gelmesinden korktuğunu iddia eden çarşı esnafı, “Recep bey yıllardır diken üstünde geziyor. Buradaki durumun kamuoyuna yansımasından ve bunun ardından cereyan edecek olaylardan korkuyor. Bu nedenle Fen İşleri Başkanlığı’nın ilk verdiği, ‘Depreme Dayanaksızdır’ belgesi saklanıyor. Bu bilgiyi öylesine söylemiyorum. Yüklenici firma ve bir yönetici ile görüşmemde edindiğim bir bilgidir. Konuyla ilgili Mimarlar Odası’nın harekete geçmesi gerekiyor. Şikayette bulunulup bu konunun üzerine gidilmesi gerekli.”

İlk bakışta çok basit olarak görülebilecek bu olay aslında oldukça ciddi bir konudur. Nalbantoğlu Çarşısı, çok fazla dükkanın ve insanların bulunduğu bir bölge. Burada yaşanacak herhangi bir deprem ya da binaların yıkılması durumu bir çok insanı canından edebilir. Alt çarşının durumunun ise daha vahim olduğunu dile getiren esnaf, “Alt çarşı yapılıp hizmete sunulduktan sonra yüklenici firmadan gelen yetkililer bize, ‘Ya burayı boşaltacaksınız, depreme dayanıksız belgesi var, ya da kolonları güçlendireceğiz’ dediler fakat sadece su almasından dolayı ters tavan yapıldı. Ondan sonra da kimse gelip gitmedi, şu an çarşı esnafı ekmek parasını kelle koltukta kazanmaya çalışıyor. Herkes korku içerisinde ve yetkililerden kimse konuyla ilgilenmiyor. Bursa’da bir deprem olsa ve binlerce insan ölse bunun hesabını kim verecek?” diye isyan etti.

Konuyla ilgili CHP Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Karaca ise, “Kimsenin mağdur olmaması için konuyu araştıracağız, belediyeden gerekli belgeleri talep edeceğiz. Eğer böyle bir şey varsa kabul edilemez, bu resmen bir cinayettir ve Bursalıları ölüme terk etmektir.” ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki günlerde bu olayın AK Parti’de nasıl cereyan edileceği bilinmese de CHP’nin konuyla ilgili araştırmasından sonra bir suç duyurusunda bulunacağı tahmin ediliyor.

Bağımsız Gazete

localhost/bagimsiz-yedek

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap