Ali Cengiz Oyunu

Bir kez daha aldatılıyoruz.
Bir kez daha gözlerimizin içine baka baka yalan söylüyorlar.
Bir kez daha Türk Silahlı Kuvvetlerinin itibarını yerle bir ediyorlar.

Hiç kimse merak etmesin. Bu iktidar Mesud Barzani ye tek bir kurşun dahi atamaz. Atılmasına da izin vermez.
Veremez.

Zaten bu seçeneğin kullanılmasına da gerek kalmayacak. Kuvvetle muhtemel ki Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya son anda devreye girecek ve referandum iptal edilecektir.
Çok zayıf bir ihtimal dahilinde referandum yapılacak olursa da Türkiye’nin Askeri bir müdahale de bulunması söz konusu bile değil.
Yani savaş falan olmayacak.

***

Son aylarda yapılan kamuoyu yoklamaların da Adalet ve Kalkınma Partisi deyim yerindeyse tepetaklak düşüşe geçmiş durumda.
Suriyeli mülteci politikası, artan işsizlik oranları, fındık üreticisine verilen taban fiyat, yükselişe geçen enflasyon, Yüksek Askeri Şura da alınan terfi kararları, eğitimdeki müfredat değişiklikleri, Mesud Barzani ile geçmişte yaşanılan sıcak ilişkiler, parti içindeki zorunlu istifalar, Amerika ve Almanya’nın silah ambargosu mevcut iktidarı içinden çıkılmaz bir kaosa sürüklerken, Meral Akşener faktörü ise büyük bir paniğe neden oldu.

Bu şartlar altın da kuzey Irak Bölgesel Kürt yönetimi ile yapılacak bir savaş aslında tam olarak AKP nin istediği bir durumdur.
Her şey unutulur. Vatan, Millet, Sakarya edebiyatı yapılır. 15 Temmuz dan bile etkili olur.

Ama iktidarda olanlar bu seçeneği kullanamazlar.
Öncelikle Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya buna izin vermez. Bu devletler olası bir askeri harekata sessiz kalsalar dahi geçmişte Mesud Barzani ile iktidarın ilişkilerini kamuoyuna servis ederler. Bunda başarısız olurlarsa Reza Zarrab kartını ortaya çıkartırlar. Zarrabın kendi ağzından yapmış olduğu itirafların görüntüleri internet ortamına aktarırlar.

Kısaca kimse endişe etmesin. Savaş falan olmayacak.
Eğer Mesud Barzani referandumu ertelediğini ilan edecek olursa bu durum iktidarın siyasi zaferi gibi gösterilecek, iç politikada propaganda malzemesi olarak kullanılacaktır.
Böylece kaybedilen prestij yeniden kazanılmış olacak, kararsız seçmenin oyları büyük ölçüde garantiye alınmış olacaktır. Muhtemelen de 2018 Nisan veya Kasım ayında yapılmak üzere iktidar seçim kararı alacaktır.

Bu senaryo anlatıldığı şekilde cereyan edecek olursa bilinmelidir ki Türkiye Cumhuriyetinin ilk etapta eyaletlere bölünme planının ilk adımı atılmış olacaktır.
Sonrası 2004 yılında BOP eş başkanı olduğunu açıklayan Recep Tayyip Erdoğan’ın görevini layık’ı ile yerine getirdiğinin ispatı olacaktır.
Artık uyanmak için ne bekliyoruz.
Günaydın Türk Halkı.
Sevgiyle ve uyanık ka

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boyacı Ustası