Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Almanya’daki Bir Kısım Türkler Orucu 3 Saat Kısalttılar

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Almanya’daki Bir Kısım Türkler Orucu 3 Saat Kısalttılar
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Almanya’nın başkenti Berlin’de faaliyet gösteren bir grup Türk derneği, yerel saate göre hesaplanması gereken iftar saatini 21:31 yerine 18:33’e çeken bir imsakiye bastırdı.

Bilindiği gibi oruç, yaşanılan bölgedeki yerel saate göre imsak vaktinde başlayıp, yine yerel saate göre akşam ezanı vaktine kadar devam etmesi gerekiyor.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Berlin İlahiyatçılar Derneği, Berlin Türk Eğitim Derneği, Berlin Veliler Topluluğu, Hikmet Kütüphanesi ve Mocca dergisi tarafından ortaklaşa hazırlanan imsakiye, Almanya’da Medine’de de olduğu gibi 14 saat oruç tutulması esasına dayanarak hazırlandığı ileri sürüldü.

Dindar olduğunu iddia eden bir grup tarafından hazırlanan bu imsakiyeye, Diyanet İşleri Başkanlığı, Carullah Bigiyev, Süleyman Ateş, Mehmet Said Hatipoğlu, Abdülaziz Bayındır, Muhammed Hamidullah, Şaban Ali Düzgün, Hikmet Zeyveli, İlhami Güler gibi İslam alimlerinin görüşleri dayanak olarak gösteriliyor.

İmsak Vakti

”…fecrin beyaz ipliği, siyah iplikten size belli oluncaya (imsak vaktine) kadar yiyin, için; sonra da geceye (iftar vaktine) kadar orucu tamamlayın!…” (Bakara, 187)

Nâfi’, İbn Umer’den; bir de el-Kaasım ibn Muhammed Âişe’den (ra) (şöyle demiştir): Bilâl geceleyin ezan okur idi. Resûlullah (asm): Ümmü Mektûm oğlu ezan okuyuncaya kadar yiyiniz, içiniz. Çünkü Ümmü Mektûm oğlu fecr tulü’ etmedikçe ezan okumaz” buyurdu. (Buhari)

Talk İbnu Ali (ra) anlatıyor: “Resûlullah (asm) buyurdular ki: “Fecr-i kâzib size mâni olmasın, fecr-i sadık karşınıza çıkıncaya kadar yiyin için.” (Ebu Dâvud, Savm: 17, (2348); Tirmizî, Savm: 15, (705)

ÖNCE İMSAK ŞİMDİ DE İFTAR VAKTİ

Geçtiğimiz yıllarda Abdülaziz Bayındır imsak vaktinin yanlış hesaplandığını iddia ederek kafaları karıştırmış, Diyanet İşleri Başkanlığı da hesaplamaların astronomi bilimi ile hesaplandığını ifade etmişti. İmsak vakti tartışması yeterince alıcı bulamamış olcak ki şimdi de kesin ayet ve olmasına, ve Efendimiz’in (sav) bu ayeti net bir şekilde yorumlamasına rağmen, dindar olduğunu söyleyen kişi ve kurumların Allah’ın (cc) ayetine ve Efendimiz’in (sav) hadisine ısrarla muhalefet etmeleri alık alır gibi değil.

İftar Vakti

Kur’an-ı Kerim’de ثُمَّ أَتِمُّواْ الصِّيَامَ إِلَى الَّليْلِ ”akşama kadar” oruç tutulması emredilmiştir. İftar vaktinin tam olarak ne zaman girdiğini sahâbe efendilerimiz, Allah Resûlü’ne sormuşlardır. Hazreti Ömer’in, “İftar vakti ne zamandır?” sorusu üzerine Sevgili Peygamberimiz, “Gece gelip gündüz gidince ve güneş kaybolunca oruçlu iftar eder.” [Müslim, sıyâm, 51.] diyerek güneşin batışıyla iftar vaktinin girdiğini bildirmiştir.

İŞTE O GARİP İMSAKİYE:

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap