Alp Er Tunga’nın Mezarı Bulundu: Alp Er Tunga Mezarı Buhara

0

Alp Er Tunga’nın Mezarı Bulundu mu? Gazi Üniversitesi’nden Prof Dr. Necati Demir, Buhara’da Alp Er Tunga’nın mezarını Buhara’da kendi elleriyle bulduğunu söyledi. Türk dünyası tarafından hayret uyandıran bu gelişme hakkında neler biliniyor, yakından bakalım:

Alp Er Tunga’nın Mezarı Bulundu mu?

Prof Dr Necati Demir 27 Eylül günü Özbekistan’a doğru yola çıkmıştı. Kelteminar kültürü, Alp Er Tunga Destanı, Danişmendli Devleti ve Oğuz Yabgu Devleti konularında araştırmalar yapmak üzere Özbekistan’a yolculuk var.. diyerek yola çıkan Prof Dr Necati Demir, araştırmaları sırasında Alp Er Tunga’nın mezarını bizzat kendisinin bulduğunu söyledi.

Prof Dr Necati Demir, twitter hesabından şunları söyledi:

Türk dünyasına saygı ile duyurumuzdur… Türklüğün ortak atası Alp Er Tunga’nın mezarı Buhara’da tarafımca bulunmuştur. Ayrıntılı bilgiler önümüzdeki günlerde… Türk dünyasına selam olsun…

Hürriyet’e konuşan Prof. Dr. Necati Demir, mezar yerini söylemedi. Ancak şöyle konuştu: “Eski Arap ve Fars kaynaklarında Alp Er Tunga’nın mezarının Buhara’da olduğu geçiyordu. Bölgedeki tarihçi ve araştırmacılardan da destek aldım. Detaylarını önümüzdeki günlerde açıklayacağım.”

Alp Er Tunga Kimdir?

Bilinen en eski Türk Hükümdarı olan Alp Er Tunga, Türk hükümdar soyunun atası kabul edilir. Alp Er Tunga Selçuklular’ın 33 atasından biri olarak sayılır. Tüm Türk dünyasında olduğu kadar, İran ve Orta Doğu halklarının tarafından tanınır. Divan-ı Lügati Türk’te ve Kutadgu Bilig’de, İran destanı Şehname’nin kahramanlarından Efrasiyab (Afrasyab) ile aynı kişi olduğu belirtilir. Şehname’ye göre İran – Turan savaşları sırasında Zaloğlu Rüstem ile giriştiği mücadele sırasında pusuya düşürülüp öldürüldü.

Alp Er Tunga’nın MÖ 7. yüzyılda yaşadığı düşünülüyor.

ALP ER TUNGA DESTANI NEDİR?

Günümüze ulaşmayan Alp Er Tunga destanının son bölümü olduğu anlaşılan ‘sagu’dan (ağıt) bazı mısralar Divan-ı Lugati Türk’te yer alıyor.

Alp Er Tunga’nın adından ve kahramanlığından, çeşitli milletlerin tarihinde söz edilmesine rağmen, bu bilgiler onun başında bulunduğu devlet hakkında yeterli bilgi veremiyor.

ALP ER TUNGA NASIL ÖLDÜ?

Alp Er Tunga’nın MÖ 624-626 yıllarında yaşamını yitirdiği tahmin ediliyor.

Pers (İran) İmparatorluğu’nu bile dize getiren Alp Er Tunga, düşmanlarını adeta ezip geçmiş fakat sonrasında bir pusuya yenik düşüp, önce ordusunu en sonunda da hayatını kaybetmiştir.

Alp Er Tunga Sagu

Alp Er Tunga’nın ölümüne inanamayan Saka Türkleri, bu dörtlüğü yazmışlardır.

Alp Er Tunga öldi mü?
(Alp Er Tunga öldü mü)

İsiz acun kaldı mu?
(Kötü dünya kaldı mı)

Ödlek öçin aldı mu?
(Felek öcünü aldı mı)

Emdi yürek yırtılır.
(Şimdi yürek yırtılır)

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku