Altepe’nin rant skandalı bitmek bilmiyor

0
Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 20 Haziran’da gerçekleştirdiği meclis toplantısında, Ulu mahallesi 6887 ada 1 sayılı parsel ve 3664 ada 17 parselle ilişkin 1/1000 ölçekli Santral Garaj ve Yakın Çevresi Uygulama İmar Planı değişikliği talebi, muhalefetin itirazlarına rağmen kabul edildi. Yapılan plan değişikliği ile blok nizam ticari alana dönüştürüldü. Yol ve yeşil alanlar da dahil edildi. Yapılan değişiklikle, emsal 4.00 olarak belirlenirken, yükseklik 42.5 metre olarak plana işlendi. Yüzde 45 eğimli çatı katı emsale dahil edilmezken, yapılacak binanın 3 metreye kadar açık ve kapalı çıkmalar yapılabilmesine olanak sağlandı.
Büyükşehir meclis toplantısında alınan bu kararla, Bursa’nın kalbine yeni bir hançer daha saplandı. TOKİ tarafından yapılan ve ‘Ucube’ olarak adlandırılan Doğanbey Konutları’ndan ders almayan belediye, kentte yeni ucubeler kondurulmasının önünü açmış oldu.
BURSA RANTA KURBAN EDİLİYOR
Kent Meydanı Santral Garaj bölgesine 42.5 metre yüksekliğinde bina yapılmasına izin veren karara, MHP tepki gösterdi.
MHP Bursa Büyükşehir Meclis Grup Başkan Vekili İhsan Bilgili, yapılan plan değişikliğiyle, 4 emsal ve 42.5 metre yükseklik imarı verildiğini belirterek, “Bursa’ya yazık oluyor, Bursa ranta kurban ediliyor.” dedi.
CELAL SÖNMEZ VE BELEDİYEYE AİT
Plan notları incelendiğinde görüleceği üzere, yaya geçiş yolunun üzerine bile yapılaşma izni verildiğine dikkat çeken Bilgili, “Çatı eğimi yüzde 45 ve emsal dışı tutuluyor. Emsal 4 ve yükseklik 42.5 metre. MHP grubu olarak itirazda bulunduk ve ret oyu kullandık. Bahsedilen yerin yüzde 50’si Büyükşehir’in, yüzde 30’a yakını Celal Sönmez’in, diğer hisse ise başka iş adamına ait.” diye konuştu.
ULUDAĞ ARTIK KARTPOSTALLARDAN GÖRÜLECEK
Bilgili, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Kent meydanı yapılırken de, Doğanbey TOKİ konutları yapılırken de söylediğimiz gibi, şehrin merkezinde çok yüksek katlı binalar tarihi Bursa yapılarının ve Uludağ’ın siluetini bozuyor, Bursa’yı çirkinleştiriyor.Şimdi ise Kent Meydanı yüksekliğinin iki üç katında bir yükseklikte hemen yanına yeni bina yapılması için imar izni veriliyor. Yeni bir Doğanbey vakasıdır bu. Uludağ’ın silüeti bozulacaktır. Aşağı mahallelerden bakanlar Uludağ’ı artık karpostallarda ancak göreceklerdir. Bursa’nın kalbine bir hançer daha saplanıyor. Bursa’ya yazık oluyor. Maalesef ranta kurban ediliyor. MHP grubu olarak bu yanlıştan bir an önce dönülmesini istiyoruz.”
İŞTE O KARAR:
bilgili.jpg
ERDOĞAN: GÖKDELENLER İSTEMİYORUM!
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin adlığı bu karar, akıllara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uyarısını getirdi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanken 17 Ağustos 2013 günü Yıldırım Kentsel Dönüşüm Projesi temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Doğanbey TOKİ bloklarını kastederek, “Kibrit kutusu evler istemiyorum, gökdelenler istemiyorum.” demişti. Erdoğan, son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen “Şehircilikte Yeni Vizyon” konulu şurada yaptığı konuşmada, “Ben dikey mimariden yana değilim, ben yatay mimariden yanayım. İnsan topraktan uzak değil, toprağa yakın olarak yaşamalıdır. Bugünün Türkiye’si böyle bir çirkinliği asla hak etmiyor.” şeklinde tavrını ortaya koymuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uyarılarına karşın AK Partili Bursa Büyükşehir yönetiminin aldığı bu karar, bu yönüyle de tartışma yaratacak.
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku