Altı Yaşındaki Bir Çocuk Tarafından Bulundu Tam 12.000 Yıllık

Yerel bir paleontoloji müzesi koleksiyon müdürüne göre, çocuk muhtemelen binlerce yıldır dişe ilk dokunan kişi.

0
12.000 yıllık diş, genç bir mastodona aitti.

 

Altı yaşındaki Julian Gagnon, İşçi Bayramı’nda ailesiyle birlikte Rochester Hills’deki Dinosaur Hill Doğa Koruma Alanı’nda yürüyüş yaparken paha biçilmez bir hatıra buldu. Bir dereden geçerken ayaklarının altında bir şey hisseden çocuk uzandı ve 12.000 yıllık fosilleşmiş bir azı dişini çamurdan çıkardı.

 

“Vay! Bir ejderhanın dişini buldum!” diye bağırdı Julian.

 

Başlangıçta, Julian’ın babası Brian Gagnon , keşfi , eve götürmeleri gereken bir şey daha olarak reddetti ve oğlunu onu dereye geri atmaya teşvik etti. Neyse ki, çocuğun annesi Mary aksini düşündü.

Bulunduğu parkın adı göz önüne alındığında aile, ellerinde dinozor dişi olabileceğini düşündü. Numunenin gerçekliği çok daha heyecan verici hale geldi.

 

Altı yaşındaki Julian Gagnon keşfini kutluyor.

 

Aile eve döndükten sonra “ejderha dişi” üzerinde küçük bir araştırma yaptılar ve mastodon dişine çarpıcı bir benzerlik gösterdiğini gördüler. Michigan Üniversitesi Paleontoloji Müzesi’ne ulaştıktan sonra, ellerinde gerçekten çok özel bir şey olduğu doğrulandı, ancak tahmin edilebileceği kadar nadir değil.

Paleontoloji müzesinin araştırma müzesi koleksiyon müdürü Adam Rountrey, “Michigan’da mamut ve mastodon fosilleri nispeten nadirdir, ancak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki diğer yerlere kıyasla, aslında daha fazla olay olmuştur” dedi.

Genellikle devletin fosili olarak kabul edilen mastodon, müzedeki popüler bir sergide yer alıyor. Bununla birlikte, yaygınlıkları, keşfedilmemiş kalıntıların çok aranmadığı anlamına gelmez.

Parasal olarak değerli olmasa da, en azından Julian’ın umduğu düzeyde olmasa da, konu nesli tükenmeler olduğunda bunun gibi bir bulgu paha biçilemez.

Julian, ABC 30’a “İlk başta para alacağımı düşündüm” dedi . “Bir milyon dolar alacaktım. Şu an çok utanç verici.”

Mastodonların soyu 13.000 ila 10.000 yıl önce tükendi.

 

Rountrey, “Bu şeyler, hayvanların nasıl yaşadığına dair araştırmalar için uzun vadede çok değerli” dedi. Julian’ın, fil benzeri türlerin neslinin tükendiği 12.000 yıl sonra bu tarih öncesi dişe dokunan ilk kişi olduğunu da ekliyor.

Rountrey, dişin bir mastodona ait olduğunu inkar edilemez bir şekilde gösteren “diş üzerinde küçük dağlar” oluşturan taç üzerindeki “uzun tümseklere” işaret etti. Julian haberi duyunca sevinçten havalara uçtu ve koruma alanının adının Mastodon Tepesi olarak değiştirilmesini önerdi.

Amanda Felk, “Doğanın en güzel yanı, ne bulacağınızı asla bilememeniz ve uzman olsanız bile, bu, bir şeyler bulan kişi olacağınız anlamına gelmez” diyor. Dinosaur Hill Nature Preserve ile program direktörü, dedi.

Dişin kendisi, genç bir mastodonun sağ üst azı dişi olarak tanımlandı.

“Tacı benim yumruğum büyüklüğünde, bu yüzden belki beyzbol ve softbol boyu arasında olabilir” dedi. “Michigan’da hangi hayvanın gelebileceği konusunda gerçekten çok fazla seçenek yok. Burada aynı anda hem mamutlar hem de mastodonlar vardı ama mamut dişleri çok belirgin ve farklı.”

 

Julian’ın bulgusu tesadüfi olsa da, Rointrey birçok paleontologun da bulgularına rastladığını açıkladı.

Michigan Üniversitesi Doğa Tarihi Müzesi’nden bir doçent olan Abby Drake, “Kişisel olarak biraz kıskanıyorum çünkü fosil bulmak her gün yapmayı dilediğim bir şey” dedi. “Fosil olarak korunmak zor. Bir hayvan öldüğünde çoğu zaman çöpe atılır.”

 

Dinozor Tepesi Doğa Koruma Alanı’ndaki birçok dereden biri.

 

Sahne arkası turu karşılığında Julian dişi Michigan Üniversitesi Paleontoloji Müzesi’ne bağışlamayı kabul etti.

Mary Gagnon, “Ayrıca, mastodon dişini keşfeden kişi olarak kabul edildiğinden emin olmak istediğinden çok, çok özel olarak endişeliydi” dedi. “Bunu paleontologlarla ilişkilendirmem onun için çok önemliydi. Bu sadece arkeoloji ve paleontolojiye olan tutkusunu körükledi.”

Mary, “Kendisine göre, bu onun kariyerindeki ilk keşfi ve şimdi onu doğal dünyada gördüğü herhangi bir şeyi almaktan vazgeçirmek zor,” diye ekliyor.

 

Julian, “Arkeolog olmayı gerçekten istiyordum ama sanırım bu, paleontolog olacağımın bir işaretiydi” dedi.

Koruma alanındaki yetkililer ziyaretçileri yerleşik patikalardan sapmamaya çağırırken, mastodon dişi iyi basından başka bir şey getirmedi. Müze, bunun gibi daha fazla keşif ortaya çıkarmayı ummuştu, ancak şimdiye kadar bölgeden hiçbiri ortaya çıkmadı.

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku