Altın Fiyat Tahmini: USD Yıllık En Yüksek Seviyelerden Düşerken XAU / USD 1.760 Dolar civarında dolaşıyor

0

Bu arada, Uluslararası Para Fonu (IMF), tedarik zinciri darboğazlarına ve COVID-19’a atıfta bulunarak küresel büyüme tahminlerini düşürdü ve böylece güvenli liman çekiciliğinde altın akışını destekledi. Bununla birlikte IMF, dünya çapındaki merkez bankalarını, fiyatlar üzerindeki baskının çok güçlü olması durumunda para politikasını sıkılaştırmaya hazır olmaya da çağırıyor. Merkez bankası enflasyonist endişelerle mücadele etmek için faiz oranını yükseltirse, altın fiyatlarının baskı altında kalması muhtemeldir. Yatırımcılar ayrıca ABD merkez bankasının tahvil alım programını küçültme takvimine dair bir fikir edinmek için son Fed politika toplantısının tutanaklarını bekliyor.
Altın fiyatı, Wall Street kapanışına doğru ABD hisse senetlerinin değer kaybetmesiyle yaklaşık %0.38 arttı. Dow Jones, hisse senetlerinin banka kazançları ve enflasyon verileri öncesinde düşük kapanış yapmasıyla 100 puandan fazla düştü. S&P 500 %0,25 ve Nasdaq %0,14 değer kaybetti.

Bu arada, cari ticaret ve emtia para birimleri, artık oran artışlarının dahil edildiği sıralamaların en üstünde yer alıyor. Merkez Bankası’nın piyasa fiyatlarının sırasıyla 2021 ve 2022’de faiz indirimine gitmesi ve beklentileri artırması nedeniyle Eylül 2020’den bu yana en yüksek seviyede.

Enflasyon ve stagflasyon riskleri tartıldı

Tarım dışı istihdamda geçen haftaki kasvetli manşete rağmen enflasyon belirsizliğinin tırmanmaya devam etmesiyle risk piyasaları istikrar kazandı. Makaleye bakın: Bitcoin fiyatı: BTC 50.000 doların üzerine çıkıyor, konuyla ilgili görüş ve analizler . Bununla birlikte, yatırımcılar şimdi, altının benzer olduğu mevcut stagflasyon tartışmasında önemli olacak olan Tüketici Fiyat Endeksi ve Eylül perakende satışlarına ilişkin önemli ABD verilerinin gelecek yayınlarına bakacaklar.

Menkul Kıymetler analistleri, “Fed’in fiyatlarının ötesinde, yüksek ücretler ve katılım oranındaki artışın olmayışı ile mevcut enerji krizi, stagflasyon temasını canlı tutacak” dedi. “Bu nedenle, altın, bu artan stagflasyonist rüzgarlara karşı ideal bir koruma olabilirken, kısa bir önyargılı konumlandırma listesi de sarı metal üzerinde daha fazla bozguna uğrama olasılığının düşük olduğunu gösteriyor. ”

Gerçekten de, Fedspeak’ten gelen son veriler ve enflasyon beklentileri, enflasyonun geçici tarihine olan güvenin azalmaya devam ettiğini gösterdi. Bu da Çarşamba gününe denk gelen Eylül ayı TÜFE verilerini önemli kılıyor. Piyasa, hisse senedi ve çekirdekte sırasıyla yıllık %5,3 ve %4,0 bekliyor.

Bu arada, TD Securities analistlerine göre, küresel enerji krizi tırmandıkça, dünya genelinde mal üretimini ve Avrupa ve Asya’daki tedarik zincirlerini etkilerken, sarı metale sahip olmak için nedenler giderek daha zorlayıcı hale geliyor.
Analistler, “Aslında, bu sorunlar yavaşlayan talep ve artan enflasyonla ilgili endişeleri körüklerken, son işlem seanslarında oranlardaki fiyat hareketi, küresel makronun daha yeni oturmaya başladığını gösteriyor. somurtarak. “Sonuçta,” diyorlar, “federal sonrası faiz artırımına reel oranlar öncülük ederken, şimdi başabaş noktaları tarafından yönlendiriliyor, bu da piyasanın enerjideki artış nedeniyle daha yüksek enflasyonu açıkladığını öne sürüyor, ancak şunu kabul ediyor: büyüme üzerinde olumsuz etkisi olan bir arz şokudur. ”

“Buna karşılık, sarı metalde CTA’lar da dahil olmak üzere giderek kısalan pozisyonla, bu büyüyen stagflasyonist anlatı nedeniyle altının potansiyel gücü, ufukta agresif bir kısa çiti tetikleyebilir. ”

Altın konumlandırma

Konumlandırma açısından bakıldığında, spekülatörler, momentum üzerinde baskı yaratan ve nihayetinde sarı metali düşük seviyelere gönderen Hazine getirilerindeki kırılmanın ardından daha fazlasını eklemeyi seçtiler. Yine de, yatırımcılar Fed’in Kasım ayında yazmasını bekledikleri için kısa koruma uzun sürmedi.  Ancak ileriye bakıldığında, yatırımcıların stagflasyon temalarına karşı geleneksel korunma yolları aramasıyla altını yukarı itmeye yardımcı olabilecek çok sayıda kuru toz var.

Altın teknik analiz

Haftanın grafiğinde: XAU/USD boğaları müdahale etti, 4 saatlik destek şu şekilde kaydedildi:

4 saatlik altın grafiği, ön analiz

Haftanın analizinin başında, “4 saatlik bir bakış açısıyla, altın boğalarının kısa vadede direnci 1.770 dolar civarında kırma hedefi yönünde fiyat hareketini görme konusunda temkinli olacakları belirtildi. Bu alanın üzerine çıkıldığında, bu hafta altın için yükseliş peşinde olma olasılığı daha yüksek. Ayrıca bakınız: Dogecoin nedir? Bu kripto para birimi hakkında bilmeniz gereken her şey .

Ancak, ayılar boğaların cesaretini test etti ve fiyat yatay destek boyunca yana doğru hareket etti ve dinamik desteği trend boyunca daha da ileriye itti:

Fiyat, oluşan dinamik direnci kırar ve 1.770 direnç bölgesinde test ederse, o zaman bir yükseliş eğilimi var. Öte yandan, 1750’nin altına bir kırılma, muhtemelen günlük bakış açısından 1720’ye doğru daha fazla düşüşe yol açacaktır ve 1800 civarında 200 MA’ya doğru günlük artış hedefini geçersiz kılacaktır:

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku