Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Mustafa Şentop vekillerin kavgasını anlattı

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Mustafa Şentop vekillerin kavgasını anlattı
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, AKP Grup Toplantısı’nda, hakkında dosya bulunan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin Anayasa değişikliği teklifinin görüşüldüğü komisyonda geçen hafta ve dün yaşanan kavgalarla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Şentop, “HDP Grup Başkanvekili, önünde bulunan masanın üzerine çıkıp oradan orta alana atlıyor. Oradan diğer masanın üzerine çıkıp bizim arkadaşların üzerine atlıyor. Havalanıyor ama iniş takımları açılmadığı için herhalde yere düşüyor” dedi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Komisyon toplantılarına girecek milletvekili danışmanlarının belli olduğunu, bütün danışmanların giremediğini ifade eden Şentop, şöyle konuştu:”Fakat biz içeri girdiğimizde (28 Nisan’daki toplantı) HDP’li milletvekilleri danışmanları içeri sokmuşlardı.

Bunun üzerine girişte kontrol yapanlara sorduk, ‘Milletvekili aldı, içeri zorla soktular’ dediler. Biz önce görüntülü medyayı çıkartmıştık, sonra HDP’lilere, İçtüzüğün ilgili hükümlerini söyleyerek danışmanlarının çıkması gerektiğini anlattım. Başta direndiler, sonra başka bir teklif yaptılar. Komisyon üyesi olan 3 milletvekilinin birer danışmanı, ayrıca grup adına da 3 tane danışman… Bunun üzerine arkadaşların genel eğilimine baktım, sadece komisyon üyelerinin danışmanlarının bulunabileceğine karar verdik, diğerlerini dışarı çıkarttık. Ondan sonra normalleşti, saat 15.30’a kadar güzel bir şekilde devam etti. Sonra yoğun talep üzerine ara verdik. Saat 17.00’de toplantı başlayacaktı. Ara verildiği için arada tekrar danışmanları sokmuşlar. Komisyon üyesi 3 arkadaşın danışmanlarını biliyoruz, tanıyoruz. Kavgaya karışanlar onlar değil. Kavgaya karışanlar, girmemesi konusunda mutabık kaldığımız danışmanlar. Onların görüntüleri var. Onlarla ilgili hem disiplin soruşturması hem de ceza soruşturması için gerekli şeyler yapılacak muhakkak, böyle bir şey olamaz.”

Şentop, “AKP’li milletvekillerinin şikayetinin olup olmayacacağının sorulması” üzerine, “Ben ona bir şey diyemeyeceğim, şahsi takdirleri ama hem milletvekillerinin şahsi bir şekilde şikayetçi olma durumları söz konusu olabilir hem de yasama faaliyeti, çalışmayı engelleme ile ilgili suç var ortada. Geçen perşembe günkü toplantıda ben içeri girdiğimde zaten kavga başlamak üzereydi. Toplantıyı açmadan daha kavga başladı. Toplantıyı açsaydık, içerideki kontrolü yapıp, girmemesi gereken danışmanları çıkartacaktık ama ona fırsat kalmadan başladı.” diye konuştu.

“SALDIRI OLSUN, MAĞDUR OLSUN İSTİYORLARDI, O YAPILDI”
HDP’lilerin, kavgalı toplantıdan önceki gün, HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu’yu TBMM Genel Kurulunda kürsüye çıkartarak ortamı gerginleştirmek istediğini ifade eden Şentop, “Özel olarak bunu planlamışlar. Sayıları da az. Niye az? Çünkü saldırı olsun, olay olsun ve mağdur olsun istiyorlardı, o yapıldı” dedi. Şentop, dünkü toplantıda hangi milletvekilinin ne kadar konuştuğunun belli olduğunu belirterek, HDP’li komisyon üyelerinin en az konuşanının iki kere konuştuğunu, dört ve üç kez konuşan da olduğunu söyledi.

 

KAYNAK : Milliyet

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap