Annelere özel filmler ekrana geliyor – Kültür

0 7

[ad_1]

Türk Telekom’un dijital tv platformu Tivibu, bu yıl 9 Mayıs’ta kutlanan Anneler Günü vesilesiyle, 17 Mayıs’a kadar aile ve anne-çocuk ilişkileri temalı filmleri seyircilere sunuyor. Meydana getirilen açıklamaya bakılırsa Seç İzle/Film/Tivibu Vitrin altında yer edinen Anneler Günü klasöründeki tüm içeriklere, Tivibu ve Tivibu Go uygulaması üstünden mobil, web ve Smart TV ekranlarından erişmek mümkün oluyor.

Yayınlanacak yabancı filmler içinde iki edebiyat uyarlaması öne çıkıyor. Louisa May Alcott’un klasikleşmiş romanından uyarlanan 2019 yılında yapılmış “Ufak Hanımefendiler”, İç Cenk sonrası ABD’da yaşamlarını sürdürmeye çalışan dört kız kardeşin hikâyesini konu alıyor. Saoirse Ronan, Emma Watson, Florence Pugh ve Eliza Scanlen’in başrollerini paylaşmış olduğu film, En İyi Kostüm Oscar’ını kucaklayan tarihsel bir drama. 2009 yılında yapılmış Nick Cassavetes imzalı “Kız Kardeşimin Hikâyesi” de Anneler Günü için ekranlara gelen bir başka uyarlama. Jodi Picoult’nun aynı adlı romanından beyazperdeye aktarılan filmimizde bir ailenin lösemiyle mücadelesi mevzu ediliyor.

Değişik türlerden ve ülkelerden anneliğe bakış
Anneler Günü seçkisindeki iki İran filmi de benzer motifleriyle dikkat çekiyor. 2016 Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış Kısmı’nde gösterilen “Ters Çevirme”, yaşamını annesinin bakımına adayan Nilüfer’in ailesiyle ilişkilerine odaklanırken “Azim’in Anası Rona” ise orta yaşlı bir insanın ağır hasta annesiyle yaşamış olduğu ikilemi konu alıyor. Anneler Günü filmleri içinde yitik çocuğunu arayan bir annenin yaşadıklarına odaklanan “Asla Bırakma” benzer biçimde serüven filmleri ile “Evim Tatlı Evim” ve “Davetsiz Konuk” benzer biçimde Fransız güldürü örnekleri de yer ediniyor.

Yeşilçam’dan yakın döneme yerli filmler
Seç İzle/Film/Tivibu Vitrin altında yer edinen Anneler Günü klasöründeki yerli yapımlarda ise Yeşilçam klasiği “Gülşah Ufak Anne”den “Kümes” ve “Annem” benzer biçimde yakın dönem filmlerine uzanan bir seçki sunuluyor. Aileyi bir arada tutan değerleri bir çocuğun bakış açısından aktaran Handan İpekçi imzalı “Çınar Ağacı” ile alzheimer hastası anne ve oğlu arasındaki ilişkiye odaklanan “Nergis Hanım” da Tivibu’nun yerli yapımları içinde öne çıkıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku