Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Antarktika en sıcak yazı yaşıyor

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Antarktika en sıcak yazı yaşıyor
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Antarktika dünya üzerinde insanların bilimsel araştırmalar haricinde yerleşik olmadığı tek kıta. Dünyada iklimin dengeleyici unsurlarından biri olan Antarktika kürsel ısınmadan olumsuz etkilenmeye devam ediyor.

Şubat aynın başında Esperanza bölgesinde yapılan ısı ölçümünde hava sıcaklığının 18.3 dereceye yükselmesi bilim insanlarını dehşete düşürdü.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Ancak yapılan son ölçümler bu sıcaklığın da geçildiğini gösteriyor. 2010’dan bu yana sürekli olarak artan hava sıcaklığıyla karşı karşıya olan Antarktika’nın Seymour adasında hava sıcaklığı 20 derece olarak ölçüldü.

1982 yılında kaydedilen 19.8 derecelik sıcaklığın da üzerine çıkan ve rekor kıran bu veri küresel ısınmanın geldiği noktayı da gözler önüne seriyor.

Ortaya çıkan sonucu anormal ve dehşet verici olarak nitelendiren bilim insanları, bölgedeki ortalama hava sıcaklığının zaman içinde üç derece arttığını ifade etti.

Dünya tatlı su kaynaklarının %70’ini buz formunda barındıran Antarktika’da sıcaklıkla birlikte buzullardaki erime de hızlı bir şekilde artıyor.

Erimenin bu hızla devam etmesinin yakın bir gelecekte deniz seviyesindeki artışa da neden olacağını hatırlatan bilim insanları 21. yüzyılda su seviyesinin 30 ilâ 100 santimetre yükseleceğini ifade etti.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap