Apple, App Store İçin büyük bir kayıp yaşadı. İşte olanlar

0 12

19 Mart 2018 tarihli bu dosya fotoğrafında Apple’ın Baltimore’daki App Store uygulaması gösteriliyor. Geçen hafta boyunca Apple, App Store’u şirket için büyük bir para kaynağı haline getirmeye yardımcı olan uzun süredir devam eden bazı kısıtlamaları hafifletti.

Cuma günü federal bir yargıç , Apple’ın geliştiricilerin kullanıcıları Apple’ın uygulama içi satın alımından uzaklaştıran bağlantılar veya diğer mesajlar vermesini yasaklayamayacağına karar verdi .

  • Veya bir başkası dedi ki, Apple geliştiricileri uygulama içi satın alma kullanmaya zorlayamaz.

Karar, geliştiricilerin kullanıcıları kendi web sitelerine, aboneliklerine veya dijital içeriğine yönlendirme şansına sahip olamamaktan şikayet etmesi üzerine geldi.

Federal Yargıç Yvonne Gonzalez Rogers kararı Cuma günü verdi. O zorladığında Apple Kaliforniya’nın Haksız Rekabet Yasası’nı ihlal ettiğine karar verdi Fortnite ve geliştirici Epic Games göre yerine kendi App Store Apple’ın ödeme sistemini kullanmak CNN . Apple genellikle her satın alma işleminde %30 komisyon alır.

CNBC’ye göre, Apple için Aralık ayında yürürlüğe girecek bir ihtiyati tedbir kararı çıkardı.
  • CNBC’ye göre Rogers, “Mahkeme, Apple’ın yönlendirme karşıtı hükümlerinin tüketicilerden kritik bilgileri gizlediği ve tüketici seçimini yasa dışı bir şekilde engellediği sonucuna varıyor” diye yazdı . “Apple’ın yeni başlayan antitröst ihlalleriyle birleştiğinde, bu yönlendirme karşıtı hükümler rekabete aykırıdır ve bu hükümleri ortadan kaldırmak için ülke çapında bir çözüm garanti edilir.”

Ancak CNN’e göre yargıç Apple’ın tekel olduğunu söyleyemeyeceğini söyledi.

  • CNN’ye göre mahkeme belgeleri, “Duruşma kaydı göz önüne alındığında, Mahkeme Apple’ın federal veya eyalet antitröst yasaları uyarınca nihai olarak bir tekelci olduğu sonucuna varamaz” dedi “Başarı yasadışı değildir. Nihai deneme kaydı, ilgili pazarda çıktıyı azaltan veya yeniliği azaltan giriş ve yürütme engelleri gibi diğer kritik faktörlerin kanıtlarını içermiyordu.”

Dava , raporuma göre , Epic Games’in , Apple ve Google’ın ödeme sistemleri yerine Epic aracılığıyla satın alınması durumunda Fortnite’daki dijital öğelerine indirimler sunduğu Ağustos 2020’de başladı .

  • Buna karşılık, popüler battle royale video oyunu Fortnite , iPhone’lardaki Apple App Store’dan kaldırıldı .
  • Epic Games daha sonra konuyla ilgili olarak Apple’a dava açmaya karar verdi ve “Apple’ın Fortnite’ı kaldırması, Apple’ın makul olmayan kısıtlamalar uygulamak ve iOS Uygulama İçi Ödeme İşlem Pazarı üzerindeki %100 tekelini yasa dışı bir şekilde sürdürmek için muazzam gücünü esnetmesine bir başka örnektir. ”

Apple , ihtiyati tedbire itiraz edip etmeyeceğini söylemedi. Ancak şirket , kararın şirketin bir süredir söylediklerini değiştirmediğini söyledi – App Store güvenli, güvenilir ve işletmeler için adil bir yer.

Epic Games CEO’su Tim Sweeney , kararın bir kazanç olmadığını söyledi.

  • Sweeney, “Bugünün kararı, geliştiriciler veya tüketiciler için bir kazanç değil” dedi. “Epic, bir milyar tüketici için uygulama içi ödeme yöntemleri ve uygulama mağazaları arasında adil rekabet için savaşıyor.”

80%
Awesome
  • Design
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku