Apple Davayı Kaybetti, Geri Adım Atıyor

0 70

Geçtiğimiz günlerde Apple, toplantı sonucunda vardığı kararı “yönetim karşıtı politikalardan geri adım attığı” şeklinde açıkladı. Bu duyurudan önce Apple, uygulama geliştiricilerinin, uygulama dışında alternatif ödeme yöntemlerini kullanıcılara sunması konusunda bir engel getirmişti. Karara göre geliştirici ile kullanıcı doğrudan iletişime geçemiyordu. Ancak Kaliforniya devi bu kararından caydı.

Apple, Komisyon Politikasında Değişikliğe Gidiyor

Güncellenen App Store politikası kapsamında birtakım şeyler değişti. Ödeme seçenekleri hakkında bilgi almak için kullanıcı ile geliştiricinin bir araya gelmesi engeli ortadan kalktı. Aynı zamanda App Store’ da her koşulda uygulama başına alınan %15 ila %30 arası komisyon da rafa kalkacak gibi gözüküyor. Ancak bu durum kuralların tamamen esnetildiği anlamına da gelmiyor. Çünkü kullanıcıların iOS ile rekabet halindeki ödeme sistemlerine ya da daha düşük fiyat seçeneğini sunacakları platformlara yönlendirilmesi hala yasak.

Karara göre geliştiriciler müşterilerine ulaşmak için İOS uygulamaları dışında e-posta yolunu kullanabilecek. Her zaman olduğu gibi uygulama geliştiricileri, ios platformu dışında yaptıkları satışlar için Apple’ a komisyon ödemeyecek.

Apple Dava Sonucunda Taviz Verdi

App Store’ da yapılan bu güncelleme elbette yok yere çıkmış değil. 2019’ un ortalarında bir grup geliştirici tarafından Apple’ ın dava edilmesi sonucu politika değişikliği hakkında çeşitli söylentiler ortaya yayılmıştı. Davanın açılma sebebi ise Apple’ ın Kaliforniya yasalarına aykırı hareket etmesiydi. Yasaya göre bir şirketin dağıtım politikalarında tekelleşmeye gitmesi suç sayılıyor. Haksız rekabet kanununa dahil olan bu madde Apple’ ın uygulamalarını anlatır cinsten olsa gerek ki dava sonucunda Apple geri adım attı. 2021 yılının ortalarında ise geliştiriciler hukuk şirketi Hagens Berman Sobol Shapiro LLC Grup ile anlaşarakdavanın takibini sürdürdü. Davaların ardından yapılan anlaşma sonucunda Apple, geliştiriciler için çok sayıda küçük tavizler verdi.

Adil Gelir Dağılımı için Çalışmalar Yoğunlaştırılıyor

Tüm bu olanların dışında Apple, küçük uygulama geliştiricileri için de 100 milyon dolarlık bir fon oluşturacak. Karar öncesinde fon 1 milyon dolar olarak belirlenmişti. Geliştiriciler aynı zamanda 250 dolardan 30.000 dolara kadar ödeme talep edebilecek.

Apple’ ın politikalarında kabul ettiği diğer bir yenilik ise az kazanan geliştiricilere yönelik. Ayrılan fon dışında 3 yıl boyunca 1 milyon dolardan az kazanan geliştiricilere aramalarda pozitif ayrımcılık tanıyacak. Politikadaki değişiklikler bununla sınırlı değil. Apple, reddedilen uygulama sayısı, devre dışı bırakılan müşteri ve geliştirici hesapları olmak üzere kaldırılan uygulama sayılarının raporunu şeffaf bir şekilde yayınlama haberini verdi.

Geliştiriciler Kararı Yetersiz Buluyor

Google Play ve App Store gibi platformların daha adil olması isteğinde bulunan şirketlerin bir araya gelerek oluşturdukları koalisyonun (Coalition for App) direktörü Meghan Dimuzio, Washington Post aracılığıyla yayınlanan cevabında karardan memnun olmadığını dile getirdi. Dimuzio, Apple’ ın gereken çabayı sarf etmeye yanaşmadığını söyledi. Küçük çaplı alınan kararların uygulama ekosistemine fayda getirmeyeceğini iletirken, haksız rekabetin varlığını koruduğunu iddia etti.

80%
Awesome
  • Design
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku