‘Arıların Efendisi’

0

DENİZLİ’de 25 yıldır arıcılıkla uğraşan İlyas Dağlı hiçbir önlem almadan bal arılarının kovanlarından bal alıyor, onlara dokunabiliyor.

Çal İlçesi’nde Orman İşletme Müdürlüğü’nde memurluk yapan 50 yaşındaki İlyas Dağlı, hobi olarak yaptığı arıcılık işi sayesinde arılarla olan iletişimini geliştirdi. Çoğu zaman yüzüne maske takmadan arı kovanından bal aldığını, çıplak ellerine yüzlerce arının konduğunu, kendisini hiç arı sokmadığını söyleyen Dağlı, “Arılarda müthiş bir koku alma duyusu ve kuvvetli his var. Benim kendilerine zarar vermeyeceğimi hissediyorlar. Kovanın ağzını açıp, çıplak elle bal alıyorum.

Bir ağaç dalına konmuş ve kendine yeni kovan arayan binlerce arıdan oluşan arı kolonisinin yanına yaklaşıp, onlarla sıcak temas kurabiliyorum. Bunu başkaları sakın denemesin, tehlikeli olabilir. Arılar kraliçe arının sözünden çıkmaz, ben de onların kralıyım, efendisiyim” diye konuştu. İlyas Dağlı, arılarının ürettiği balı satarak, aile ekonomisine katkıda bulunduğunu sözlerine ekledi.

DHA

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku