Aşılamada batı illeri ‘mavi’ye büründü

0 3

[ad_1]


Salgınla mücadedele yeni tip koronavirüs (COVID-19) aşısını olanların sayısı artıyor. Sadece toplumsal bağışıklık için hedef minimum yüzde 75’lik orana ulaşmak.


Türkiye’nin batı illeri yüzde 75’i geçerek ‘mavi’ renge büründü. Aşılama oranının yüksek olduğu illerde olay sayılarındaki düşüşüm önümüzdeli günlerde daha da azalması planlanıyor.


Aşılamada yüzde 75’i geçerek ‘mavi’ olan illerin sayısı 25’e terfi etti.Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, aşılama haritasında her geçen gün mavi kategorideki illerin sayısının artmasının mutluluk verici bulunduğunu söylemiş oldu.


COVID-19 salgınıyla mücadelenin aynı kararlılıkla sürmesi gerektiğine işaret eden Şener, şu şekilde konuştu:


Tüm Ege Bölgesi’nin mavi olması, gelecek günlerde, bilhassa olay sayılarında düşüşlere yansıyacaktır. Okullar açıldığı vakit karşı karşıya kalacağımız ufak sıçramaların önüne geçecektir. Ege Bölgesi’nde yaygın bir halde derhal her ilde bir yükseköğretim kurumunun olmasını da dikkate alacak olursak, bizim için oldukça önemlidir. Bu salgın sürecinde oldukça net bir halde gördük ki, Sıhhat Bakanlığının belirlediği aşılama perspektifi, sıhhat çalışanlarının esirgemez ve fedakâr bir halde, gece gündüz çalışmalarıyla tüm illerimizi maviye çevirmenin tek mühim hedefimiz olması gerekiyor.”Olay sayısında düşüş


Türkiye’de son 24 saatte 285 bin 242 COVID-19 testi yapılmış oldu, 21 bin 372 kişinin testi pozitif çıktı, 16 bin 492 şahıs iyileşti, 157 şahıs yaşamını yitirdi.


18 yaş üstü nüfusta birinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 70,41, ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 52,21 olarak kayda geçti.


Türkiye’de bugüne dek meydana getirilen aşı sayısı 43 milyon 704 bin 72’si birinci doz, 32 milyon 406 bin 947’si ikinci doz, 6 milyon 510 bin 396’sı üçüncü doz olmak suretiyle 82 milyon 621 bin 415’e terfi etti.

Aşılamada batı illeri 'mavi'ye büründü


Böylece COVID-19’la savaşım kapsamında son 24 saatte birinci, ikinci ve üçüncü doz toplam 1 milyon 139 bin 409 aşı uygulandı.


Minimum bir doz aşı uygulananların oranı en yüksek 10 il sırasıyla Muğla, Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Balıkesir, Amasya, Aydın, Eskişehir, Tekirdağ ve Yalova oldu.


Minimum bir doz aşı yapılanların oranı minimum iller ise Şanlıurfa, Mardin, Bitlis, Muş, Diyarbakır, Gümüşhane, Batman, Bingöl, Iğdır ve Bayburt olarak sıralandı.[ad_2]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku