Askeri kargo uçağı Çin’den tahliye için hazır

0

Sıhhat Bakanlığı, Çin’in Wuhan kentinde mahsur kalan 35 Türk ve 10 Azerbaycan vatandaşını Türkiye’ye getirmek için hazırlıklarını tamamladı.

Tahliye için hazırlanan askeri kargo uçağı, Kayseri’den Etimesgut Askeri Havaalanı’na geldi.

Kayseri 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığından kalkan, Türk Hava Kuvvetlerine ilişkin A400M kargo uçağı, Sıhhat Bakanlığınca planlanan büyük tahliye operasyonu kapsamında, sıhhat ekiplerini ve ekipmanı aldıktan sonra Çin’e hareket edecek.

Lakin uçuş için Çin’den istenen hava alanı tasarruf müsaadesi şimdi verilmedi. Bu nedenle uçuşun gece saatlerine ya da yarına kalabileceği bildirildi.

Ambulans uçak, salgının yaşandığı Wuhan’da yaşayan ve Türkiye’ye dönme taleplerini ileten vatandaşları, sıhhat ekipleri ve enfeksiyon eksperleri eşliğinde Türkiye’ye getirecek.

EN UZAK PİSTE İNİŞ, ACİL NAKİL

Uçak mürettebatı ve yolcular kişisel kıyafetler giyecek. Uçuş sırasında da sıhhat takibi yapılacak, enfeksiyon bulgusu gelişen olursa uçak içi enfeksiyon bulaşıcı hastalık tedbirleri alınacak. Uçak iniş sahasında mümkün olan en uzak piste inecek, minimum yan işçisi ile hizmet verilecek. Uçağın mahal hizmetleri sağlandıktan sonra kapı açılması öncesinde kapı açılmasından sorumlu işçi hariç vesair tüm taraf işçisi uçaktan uzaklaşacak. Yolcular, kimseyle temas etmeden nakil aracına alınacaklar. Pilotlar için de kişisel tahliye prosedürü uygulanacak. Uçak da “2019-nCoV Rehberi”ne müsait olarak temizlenecek.

14 GÜN KARANTİNA

Şahsi donanımlı ambulanslarla alınacak olan uçuş ve sıhhat ekibi ile Çin’den getirilen vatandaşlar, 14 gün boyunca karantina altında olacaklar hastaneye götürülecekler. Bu kimseler, vesair hastalarla temasın olmadığı, şifreyle girilen hususî bir kısımdaki odalara yerleştirilecek. Odaların kapıları ve camlar mütemadi örtülü tutulacak.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku