AŞKI MEMNUDA SUÇLU KİM?

Aşkı Memnu dizisinde yaşananlarda en çok kimin suçu vardı?

0

10 seneyi aşkın süre geçmesine rağmen ekranlarda defalarca tekrarı oynatılan Aşkı Memnu, bugünlerde yine gündemde. Oyuncu kadrosu ve dizi çekiminin yapıldığı yerlerin güzelliği ile kalitesini kanıtlayan dizi, Türk halkını televizyon başına en çok kilitleyen yapımların başında gelmektedir.

Gerçek hayata uyumlu akışı ve ilgi çeken konusu ile hala reytingleri hatırı sayılır düzeyde. Peki herşeyin güzel başlayıp finalinde bir felakete dönüştüğü senaryoda en çok kim suçlu?

Göreceli bir kavram olmakla birlikte dizinin sıkı takipçilerinin genel görüşü ortak bir noktada buluşur. Olaylar silsilesinin fitilini ateşleyen tek bir kişi vardır.

Ama elbetteki kar topunun yuvarlana yuvarlana büyüyerek çığa dönüşmesinde diğer karakterlerinde etkisi oldukça fazladır.

9

– Aşkı Memnu’da en çok kim suçlu?

 

Aşkı Memnu dizisini iyi bir gözlemci olarak izleyen herkes bilir ki, hayatında onu seven herkesi yarı yolda bırakmayı başarmış nadide kişi Behlül Haznedar’dır. Çapkınlığı, bencilliği, vurdumduymazlığı ve onu seven tüm kadınları hayal kırıklığına uğratmasıyla tanınan Behlül, aldığı yanlış kararlar silsilesinde kendisi ile birlikte birçok kişiyi mutsuzluğa sürüklemiştir.

Dizinin ilk bölümlerinde eski sevgilisi Peyker’e balayında kocası Nihat’ ın göreceğini bile bile kırmızı gül yollayan Behlül cesaretiyle izleyiciyi epey şaşırtmıştı. Oysaki bu daha başlangıçtı.

Yine eski nişanlısı olan Elif’e yaptıkları say say bitmez türdendi. Sevgilisi olduğu için ona karşı sorumluluk hissetmek bir yana dursun, açıklamaya yapması gereken her durumda bağırarak hatta Elif’ i tam manasıyla tartaklayarak aslında gerçek yüzünü ortaya koymuştu.

 

Bihter’i kıskandırmak için Elif’i kullanmaktan çekinmeyen Behlül bunun yanısıra onu defalarca aldatmış ve bundan hiç gocunmamıştı. İstediği kadar yakışıklı ve sempatik olsun , güvenilmeyecek erkek örneğini çok başarılı bir şekilde bize göstermişti.

 

Yaptığı onca manevi eziyetten sonra Elif’le nişanlanmalarına rağmen Bihter’in peşini bırakmayan Behlül, kendisine sadece telefon ettiği için ‘ne var ne ne ne’ diye çıkışıp, Elif’i yüz yüze gelme gereği duymadan ve hiçbir açıklama yapmadan ‘istemiyorum artık kızım seni’ diyerek bir anda bütün bağlarını koparmıştı.

 

Nihal’in arkadaşı olarak gördüğü Beşir’ i küçümseyici tavırlarını da göz ardı etmemek gerek. Onun tüm hayatını kurtaran, refah ve güven içinde yaşaması için kendi çocuklarından ayırt etmeksizin tüm olanaklarını önüne seren amcasına, karısına göz koyarak yapabileceği en büyük kötülüğü yaptı. Önce peşinden koşarak ikna etmeye çalıştığı Bihter’i kendisine aşık ettikten sonra ortada bıraktı.

 

 

Kendisine aşık olduğunu bile bile Nihal’e karşı hiçbir şey hissetmemesine rağmen ona yakınlık gösterip üzerindeki şüpheleri dağıttı hatta bu uğurda onunla evlenmeyi bile göze aldı. Tabi ki amaç sadece bu değildi.

 

Bihter’in de söylediği gibi ‘Adnan Ziyagil’in damadı olarak sahip olacakları, yeğeni olarak sahip olacaklarından çok fazla’ idi. Ve tüm bunlar için sonunda Bihter’i suçlayıp hiçbir şey yaşanmamış gibi mutlu gelecek hayalleri kuran yine Behlül’dü.

Tabi ki böyle toplu halde bakınca tahammül edilemez bir tip tasviri ortaya çıksa da, şeytan tüyü ile herkese kendisini sevdirmeyi başarmış ancak sonunda duvara çarpmış bir karakterdi Behlül.

Son bölümde Bihter’in mezarı başındaki itirafı tüm olayı özetler gibiydi..’ Eğer ben böyle bir adam olmasaydım, herkesin gidecek başka bir yolu vardı..’

 

-Peki sadece Behlül mü suçluydu?

 

Sorunun kaynağı ve en çok kişiyi etkileyen karakter Behlül olsa da, tabi ki Bihter’in yaptığı da affedilemezdi. Her ne sebeple olursa olsun eşini aldatan Bihter, Adnan gibi saygılı ve sevgili bir eşe büyük haksızlık yaptı.

Sırf Behlül’le bağlarını koparmamak , olan biteni takip edebilmek için aklı başkasındayken Adnan’la evliliğini sürdürdü. Özellikle Behlül’ün Nihal’i gerçekten sevdiğine ikna olduktan sonra depresyona girerek etrafındaki konudan habersiz suçsuz kişilerden hıncını çıkardı.

Behlül’e sinirlenerek serayı kırıp döktükten sonra onu gören evin hizmetlisi Süleyman efendiye ‘burayı toparlamanız için illa bu hale mi getirmem gerekiyor? ‘diye bağırdığında ruh halini özetler gibiydi.

Bunun yanısıra tabi ki dizinin en baskın karakterlerinden biri olan Firdevs Hanım’ın da Bihter’le Behlül ilişkisindeki rolü göz ardı edilemez. Her ne kadar onları engellemek için çok uğraş verse de, herşey başlamadan önce sürekli Bihter’e Behlül’le ilgili aralarında elektrik olduğunu ima ederek Bihter’in aklına durduk yere Behlül’ü soktu diyebiliriz.

Beşir de tüm bu olan biteni bilmesine rağmen Nihal’e olan aşkından dolayı sessiz kalarak Nihal’in de hayatının kararmasına sebep oldu. Oysa ki herşey daha önceden açığa çıksa olayların boyutu daha küçük olabilirdi.

Hilmi Önal’ın ufak bir araştırma sayesinde anladığı Bihter Behlül ilişkisini önündeki onca bulguya rağmen şüphe etmeyen Adnan Ziyagil’in de, en büyük suçu fazla iyi niyetli olması ve belki de Behlül gibi bir karakteri karısı ve kızı ile aynı evde yaşatmasıydı.

Sonuca bakınca her ne kadar felaket senaryosu çizilse Aşkı Memnu, Türk dizi tarihinin unutulmazları arasına girmeyi çoktan başardı.

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku