Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Ateşkesi kurtarmak için sessizlik rejimi

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Ateşkesi kurtarmak için sessizlik rejimi
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Suriye’nin Halep kentinde önceki gün gerçekleşen bombardıman ve roket saldırılarında çok sayıda can kaybının yaşanmasının ardından şubat ayında varılan ateşkesin tamamiyle çökmesinden endişe edilirken, Rusya ve ABD, belirli bölgelerde “sessizlik rejimi” ilan edilmesi konusunda uzlaşmaya vardı. Tarafların hiçbir silah kullanmama konusunda taahhüt verdiği anlaşma, dün gece yerel saatle 01.00’da devreye girdi. Ancak anlaşmanın hangi bölgeler için geçerli olacağı ise taraflardan gelen farklı açıklamalar nedeniyle netlik kazanmadı.
Şam ve Lazkiye
Rusya’nın Tass ajansına konuşan bir diplomatik kaynak, ‘sessizlik rejiminin’ Şam, Lazkiye ve Halep için geçerli olacağını söyledi. Muhalif aktivist Kadri Cemil de, Rus ajanslarına yaptığı açıklamada, aynı ifadede bulundu. Suriye ordusundan yapılan açıklamada ise, Halep’ten bahsedilmedi. Suriye Ordusu Merkez Komutası’ndan yapılan açıklamada, Lazkiye ve Şam’da 01.00’dan itibaren devreye girecek sessizlik rejiminin amacının, “şubay ayında varılan düşmanlığın durdurulması anlaşmasının uygulanmasını garantiye almak” olduğu belirtildi. Sessizlik rejiminin Şam’ın Doğu Guta mahallesi için 24 saat geçerli olacağı, Şam ve Lazkiye’nin kuzey kırsalı için ise 72 saat geçerli olacağı aktarıldı. Cenevre müzakereleri kapsamında 27 Şubat’ta alınan “çatışmasızlığın durdurulması” kararı, barış görüşmelerine zemin hazırlama amacıyla alınmıştı. Anlaşma, IŞİD ve El Nusra’yı kapsamıyordu.
Muhalifler camiyi vurdu
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, dün yaptığı açıklamada, Halep’te bir haftada 202 kişinin öldüğünü, 123’ünün ise sivil olduğunu belirtti. Halep’te dün de hem rejim hem de muhaliflerin saldırıları sonucu siviller yaşamını yitirdi.
Rejim uçaklarının öğle saatlerinde rejimin kontrolündeki bir mahalleyi hedef aldığı, biri çocuk olmak üzere 5 kişinin öldüğü aktarıldı. Muhaliflerin cuma namazı saatlerinde bir camiyi hedef alan saldırısı sonucunda ise 15 sivil öldü, 30 kişi yaralandı. Devlet televizyonu, Bab el-Faraj mahallesindeki Malla Han Camisi’nin hedef olduğunu açıkladı.
‘Suriye’yi kurtarın’
Çatışmasızlık kararının kırılganlığından endişe edilirken, Rusya’nın ateşkesi gözleme merkezinin direktörü General Sergey Kuralenko, Suriye’de tam teşekküllü bir savaşa geri dönülmesi riski görmediğini söyledi. BBC’ye konuşan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon ise Halep’te şiddetlenen çatışmalardan dolayı büyük endişe duyduklarını ifade ederek, savaşan taraflara seslendi. Ban, çatışan grupların liderlerine “Kendi sığ perspektifinizin ötesine bakın ve ülkenin yok edilmesini önleyin” dedi.

 

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

 

KAYNAK :

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap