ATEŞLEME BOBİNİ – KONTROL, ÖLÇME, ve ARIZALARI

Burada, araçlardaki Ateşleme Bobinleri ile ilgili faydalı temel bilgileri ve önemli ipuçlarını bulacaksınız.

ATEŞLEME BOBİNİ :

Ateşleme Bobini, benzinli motorlarda yakıt / hava karışımını ateşlemek için gereken yüksek voltajı üretir. Bu sayfada, örneğin ateşleme bobinlerinin nasıl çalıştığını ve en son nesil araçlarda hangi tasarımların kullanıldığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca ateşleme bobinlerinde teşhis ve kontroller için çok sayıda pratik ipucu bulacaksınız.

Önemli güvenlik bilgileri

Araç teknik servislerine günlük işlerinde profesyonel destek sağlamak için aşağıdaki teknik bilgiler ve pratik ipuçları derlenmiştir. Bu web sitesinde verilen bilgiler sadece uygun niteliklere sahip personel tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

İÇİNDEKİLER
1. Temel ilkeler; Ateşleme Bobini
2. Arıza nedeni ; Ateşleme Bobini arızalı
3. Belirtiler ; Arızalı bir Ateşleme Bobininin belirtileri
4. Temel ilkeler ; Ateşleme Bobininin ölçülmesi
5. Sorun Giderme ; Ateşleme Bobininin kontrol edilmesi
6. Talimatlar ; Ateşleme Bobini sorun giderme ağacı

ATEŞLEME BOBİNİ : TEMEL İLKELER
Geleneksel bir ateşleme bobininin tasarımı temelde bir transformatörünkine benzer. Ateşleme bobininin görevi, düşük bir voltajdan yüksek bir voltaj indüklemektir. Demir çekirdeğin yanı sıra ana bileşenler birincil sargı, ikincil sargı ve elektrik bağlantılarıdır.

Lamine demir çekirdek manyetik alanı büyütme görevine sahiptir. Bu demir çekirdeğin etrafına ince bir ikincil sargı yerleştirilir. Bu, yaklaşık 0.05-0.1 mm kalınlığında, yaklaşık 50.000 kez sarılmış yalıtılmış bakır telden yapılmıştır. Birincil sargı yaklaşık 0.6-0.9 mm kalınlığında kaplanmış bakır telden yapılır ve ikincil sargı üzerine sarılır. Bobinin omik direnci birincil tarafta yaklaşık 0.2-3.0 Ω ve ikincil tarafta yaklaşık 5-20 k20’dir. Birincil / ikincil sargının sargı oranı 1: 100’dür. Teknik yapı, ateşleme bobininin uygulama alanına bağlı olarak değişebilir. Geleneksel bir silindir ateşleme bobini durumunda, elektrik bağlantıları terminal 15 (gerilim beslemesi), terminal 1 (kontak kesici) ve terminal 4 (yüksek gerilim bağlantısı) olarak tanımlanır.

Birincil sargı, terminal 1’e ortak bir sargı bağlantısı yoluyla ikincil sargıya bağlanır. Bu ortak bağlantı, “ekonomi devresi” olarak bilinir ve bobin üretimini basitleştirmek için kullanılır. Birincil sargıdan akan birincil akım, kontak kesici aracılığıyla açılır ve kapatılır. Akan akım miktarı, bobinin direnci ve terminal 15’te uygulanan voltaj ile belirlenir. Kontak kesicinin neden olduğu çok hızlı akım yönü, bobindeki manyetik alanı değiştirir ve yüksek voltaja dönüştürülen bir voltaj darbesi indükler ikincil sargı tarafından nabız. Bu ateşleme kablosundan bujinin kıvılcım boşluğuna geçer ve bir benzinli motordaki yakıt-hava karışımını ateşler.

İLETİŞİM
0850 304 49 22
https://www.otomobildepo.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boyacı Ustası