AYM’den tutuklanan 14 emekli general için karar!

0

[ad_1]

Anayasa Mahkemesi, 28 Şubat’ın hükümlü generallerinin infaz durdurma talebini reddetti.

DW’dan Alican Uludağ’ın haberine gore, 28 Şubat davasında yargı giyen ve cezaevine giren 14 emekli generalin Anayasa Mahkemesi’ne yapmış olduğu önlem başvurusuna negatif cevap geldi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın atadığı İrfan Fidan ve Recai Akyel’den oluşan iki üyeli komisyon, “yaşamlarına yönelik ciddi çekince yok” nedeni öne sürülerek infaz durdurma talebini reddetti. Avukatlar bunun üstüne Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na dilekçe vererek, sıhhat nedeni öne sürülerek infazın ertelenmesini talep etti. Buna ilişkin Adli Tıp süreci başladı.

Öte taraftan gözler Erdoğan’ın af yetkisini kullanıp kullanmayacağına çevrildi. Emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın avukatı Hüseyin Ersöz, “Ben avukat olarak, müvekkilimin özgürlüğüne ulaşması taraftarıyım. Bu konudaki takdir yetkisi Sayın Cumhurbaşkanı’nındır” dedi.

NE OLMUŞTU?

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 28 Şubat davasında 14 sanık hakkında “darbeye girişim” suçundan verdiği müebbet hapis cezasının Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafınca onanması üstüne infaz süreci başlamıştı. Yaşları 73 ile 89 içinde değişen 14 emekli general, 19 Ağustos’ta cezaevine konulmuştu. Avukatlar ise müvekkillerinin yaş ve sıhhat durumlarını gerekçe göstererek Anayasa Mahkemesi’ne bulunmuştu. Başvuruda infazın durdurulması için önlem sonucu verilmesi istenmişti.

ERDOĞAN’IN ATADIĞI ÜYELER REDDETTİ

Müracaat, Anayasa Mahkemesi’nde bireysel başvuruların ön değerlendirmesini meydana getiren İkinci Bölüm’ün 3. Komisyonu’na gönderildi. AYM’ye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın atadığı Recai Akyel ve İrfan Fidan’dan oluşan iki üyeli bu komisyon, başvurunun reddine karar vererek, dosyayı bir üst bölüme göndermedi. Kararda, 81 yaşlarında olan, koroner arter bypass ameliyatı geçiren, Tip2 tip diyabet ile arteryel hipertansiyon hastası olan Çetin Doğan’ın yaşamına ya da maddi yada tinsel bütünlüğüne yönelik ciddi bir tehlikenin bulunmadığı savunuldu.

Pazartesi günü avukatlara bildiri edilen AYM’nin bu kararının arkasından cezaevindeki hükümlü askerlerin tahliyesinin önünde iki yol kaldı. Savcılık, geçici süreyle infaz erteleme sonucu verebilir. Cumhurbaşkanı ise anayasadan meydana gelen af yetkisini kullanabilir.

SAVCILIĞA İNFAZ ERTELEME BAŞVURUSU

Avukatlar, bu amaçla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak, sıhhat ve yaş nedeni öne sürülerek infaz erteleme talebinde bulunmuş oldu. Cezaevindeki askerlerin sıhhat durumunun iyi olmadığını belirten Çetin Doğan’ın avukatı Hüseyin Ersöz, “Benim müvekkilimden edindiğim bilgiye gore, bilhassa Çevik Bir’in durumu eleştiri. Kendisi Alzheimer hastası ve birçok şeyi hatırlamıyor. Kendi yaşamını tek başına idame ettirecek durumda değil. Aynı şekilde müvekkilim Çetin Bey de aslen kendi yaşamını tek başına idame ettirecek konumda değil. Ayakkabısını tek başına bağlayamıyor. Bu şartlar içinde Çevik Bey’e destek olmaya çalışıyor” dedi.

ADLİ TIP SÜRECİ BAŞLADI

İnfaz Savcılığı, bunun üstüne cezaevindeki generallerin Adli Tıp sürecini başlattı. Emekli Orgeneraller Çevik Bir ve Çetin Doğan, bu kapsamda dün İzmir Adli Tıp Kurumu’na sevk edildi. Öteki hükümlü askerlerin de bulundukları illerdeki Adlı Tıp Kurumu’na sevk edilmiş olduğu öğrenildi. Adli Tıp Kurumu’nun hükümlülerin sıhhat durumlarına ilişkin cezaevinde kalıp kalamayacakları yönünde hazırlayacağı rapora gore savcılık infaz erteleme talebini karara bağlayacak.

Şu anda işleyen tek sürecin Adli Tıp Kurumu’nda devam eden infazın ertelenmesi müessesi bulunduğunu belirten Ersöz, “Eğer olur da meydana getirilen muayeneler sonucunda infazın ertelenmesi yönünde bir rapor çıkarsa, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bu mevzuda infazın ertelenmesi sonucu verecektir” diye konuştu. Avukat Ersöz, bu süreçte alınan yoğun güvenlik önlemlerini şöyleki eleştirdi:

“Dün İzmir’de Adli Tıp Kurumu’na sevk işlemi esnasında muhteşem güvenlik önlemi vardı. O şekilde ki tüm hastanenin etrafı, bahçesi güvenlik güçleri ile doluydu. Muhteşem güvenlik önlemleri alınmıştı. Çevik Bir’in avukatı, Çevik Bir’in yanına dahi yaklaşamamış. Bunun da fazlaca sıhhatli bir durum olmadığı, 80 yaşın üstündeki kişilerle ilgili olarak böylesine muhteşem ve sıradışı güvenlik önlemlerinin alınmasının acayip bulunduğunu ifade etmek gerekiyor.”

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku