Bağımlılıkla mücadele edenlerin destekçisi: YEDAM

0

[ad_1]

Daha fazla mesaj

Sadakatsiz 37. Bölüm Fragmanı İzle Kanal D Youtube 3 Kasım…

Yılda yalnızca bir tane satın alabilirsiniz!


Tütün, alkol, madde, web yada kumar… Tüm bu mevzularda bağımlılık problemi yaşayıp çözüm bulamayanlar ya da bu işe ayıracak bütçesi olmayanların tarafındaki adres: Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM)…


Türkiye Yeşilay Cemiyeti bünyesinde hizmet veren YEDAM, bağımlılıkla savaşım etmek isteyenlere hem ruhsal hem de toplumsal destek veriyor.


YEDAM’ın hizmetlerinden yararlanmak isteyenlerin atması ihtiyaç duyulan ilk adım, telefonla 115’i aramak. Ücretsiz bir şekilde aranabilen 115, 09.00-00.00 saatleri içinde hizmet veriyor. Üstelik bu hattı bağımlılık sorunları yaşayanların yanı sıra aile ve yakın çevreleri de arayabiliyor.


Telefon desteğinin yanı sıra YEDAM, Türkiye ve Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) 105 noktada danışanlarına hizmet veriyor. Üstelik bu hizmetler parasız. Gerek telefonda gerekse merkezlerde, işinde ustalaşmış bir ekip vazife yapıyor.

Grafik: Şeyma Özkaynak

[Grafik: Şeyma Özkaynak]


2015’ten bu yana destek veriyor


2015’ten bu yana bağımlılıklarından kurtulmak isteyenlere destek veren YEDAM’ın danışmanlık hattını bugüne dek 437 bin 404 şahıs aradı. 22 bin 118 kişiye ilk müracaat hizmeti verildi. 88 bin 203 görüşme yapılmış oldu. Gene 34 bin 270 kişiye toplumsal destek hizmeti verilirken, 580 de toplumsal etkinlik düzenlendi.

Grafik: Şeyma Özkaynak

[Grafik: Şeyma Özkaynak]


Kimler başvurabiliyor?


Tütün, alkol, madde kullanımıyla ilgili problemler yaşayanların yanında kumar ve web bağımlısı bulunduğunu düşünenler de YEDAM’dan danışmanlık hizmeti alabiliyor.


YEDAM’dan tüm bu sıkıntılardan muzdarip olan 12 yaş ve üstündeki hepimiz faydalanıyor. Danışmanlık hizmeti bir tek problem yaşayan kişilere değil, başvuruları durumunda aile ve yakın çevrelerine de veriliyor.


Iyi mi hizmet verilebiliyor?


YEDAM’ın danışanlarına verdiği hizmet 5 başlık altında toplanıyor. Bunlardan ilki telefon ile danışmanlık… Ücretsiz bir şekilde ulaşılabilen 115 numaralı hat, bağımlı ve yakınlarına data veriyor. Hattı arayanlar almak istedikleri destek ve teşvik için yönlendiriyor. Alanında uzman kişiler tarafınca verilen destek sonucunda yardım almak isteyenler bulundukları ildeki YEDAM’a yönlendiriyor.


Karşı karşıya danışmanlık ise verilen hizmetlerden ikincisi. Burada çocuk-ergen, erişkin ve aile olmak suretiyle üç yaş grubunda ayrı ayrı destek veriliyor. Danışanlar yaşlarına uygun olarak uzmanlar tarafınca değerlendiriliyor. Yapılması gerekenler mevzusunda hem danışanlar hem de yakınlar bilgilendiriliyor

Grafik: Şeyma Özkaynak

[Grafik: Şeyma Özkaynak]


İhtiyaçlar doğrultusunda destek veriliyor


Ve grup terapileri… Adından da anlaşılacağı benzer biçimde aynı sorunlarla savaşım eden kişiler, bu terapi yardımıyla bir araya gelmiş olarak ister katılımcı isterlerse dinleyici olabiliyor.


Dördüncü hizmet başlığının adı toplumsal destek hizmetleri. Hem kişi hem de ailelerin toplumsal uyum ve yaşam becerilerini geliştirmek amacıyla verilen bu hizmette toplumsal etkinlikler düzenleniyor. Kişilerin gereksinimleri doğrultusunda İŞKUR ve İŞMEK’le koordineli emekler ve yönlendirmeler yapılıyor. Danışanlara boş zamanlarını değerlendirmeden eğitim sürecine, ekonomik sorunlardan yasal sorunlarla mücadeleye dek pek oldukça mevzuda destek sağlanıyor.


YEDAM Imalathane ise rehabilite merkezi… Burada riski yüksek grupların, psikososyal düzeyde belirli bir erişime ulaşabilmesi için toplumsal uyum ve iş becerileri geliştirilmeye çalışılıyor. Bunun için başvuranların özelliklerine ve ilgi alanlarına uygun kurslar düzenleniyor. Böylece bağımlıkla savaşım edenlerin yine toplumsal hayata katılmalarına destek olunuyor.

 [ad_2]

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku