Bakan Çavuşoğlu: Mısır’la diplomatik temaslarımız başladı

0 6

[ad_1]

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısır ile ilişkilerin normalleşmeye başladığına dair izahat geldi.

Çavuşoğlu, “Mısır ile diplomatik düzeyde temaslarımız başladı” dedi.

ÖN KOŞULSUZ GÖRÜŞME VURGUSU

Katar dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, “Herhangi bir ön şart Mısırlılardan gelmedi. Bizlerden de herhangi bir ön şart şu anda gitmedi. Fakat senelerce bağlar kopuk olunca bir günde hiçbir şey olmamış benzer biçimde hareket etmek de o denli kolay olmuyor. Yavaş yavaş görüşerek, bir yol haritası belirleyerek ve o mevzularda adım atarak oluşuyor” dedi.

Çavuşoğlu, “Senelerdir ister istemez bu kadar kopukluk olunca bir itimat eksikliği de oluyor. Bu düzgüsel, iki tarafta da olabilir. O nedenle belli bir strateji, yol haritası çerçevesinde görüşmeler oluyor, devam ediyor. Mısır ile hem danışma düzeyinde hem de dışişleri bakanlıkları düzeyinde temaslarımız var. Diplomatik düzeyde temaslarımız başladı” şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu, Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şukri ile daha ilkin internasyonal toplantılarda denk geldikçe görüştüklerini, iki yıl ilkin de New York’ta bir araya geldiklerini, 2013’ten bu yana ilişkilerde kopukluk olduğundan ön şarttan ziyade, temasların aşama aşama gerçekleştiğini söyledi.

2013 senesinde en alt seviyeye inen Türkiye – Mısır ilişkileri uzun süre sonrasında diplomatik düzeyde başlamış oldu.

‘AFGANİSTAN SÜRECİ İÇİN ÖZEL TEMSİLCİ ATAYACAĞIZ’

Çavuşoğlu, ABD’nin, Afganistan sulh anlaşmasının sonuçlandırılması için Türkiye’nin bir toplantıya ev sahipliği yapması yönündeki önerisi göz önünde bulundurulduğunda, süreçte Türkiye’nin devreye girip girmediği şeklindeki soruya, “Türkiye aslına bakarsanız başından beri devrede. Bu imza törenine çağırılan azca sayıda ülkeden bir tanesiydik ve Afganistan’da en mühim aktörlerden biriyiz” yanıtını verdi.

Türkiye’nin, bu müzakerenin her iki tarafının da güvenilmiş olduğu bir ülke bulunduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “Hem Taliban, hem görüşme heyeti, doğrusu hükümet tarafı da bu şekilde bir toplantıya ev sahipliği yapmamızı daha ilkin bizlerden istemişlerdi” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve Afganistan Ulusal Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah’ı kabul ettiğini hatırlatan Çavuşoğlu, kendisinin de Doha’da (geçen yıl ABD-Taliban anlaşması imza töreninin derhal arkasından Taliban liderliğinin siyasal işlerden görevli yardımcısı ve Katar’daki Görüşme Heyetinin Başkanı) Molla Abdul Gani Baradar’la görüştüğünü belirtti.

“Sürece katkı sağlasın diye bir Afganistan hususi temsilcisi de atayacağız” bilgisini veren Çavuşoğlu, Türkiye’de düzenlenmesi öngörülen toplantıya ilişkin şunları kaydetti:

“Doğal, bu toplantıyı tek başımıza yapmayacağız. Burada da Katar sürecine alternatif bir toplantı değil, orayı destekleyici bir toplantı. Kardeş Katar’la da koordinasyon içinde bunu yapacağız, Türkiye’de yapacağız fakat bu toplantı bir tek bir otel ver, oda ver olmayacak. Gayemiz ne? Taliban’la hükümet içinde süregelen müzakerenin netice odaklı olarak devam etmesi. Bir ihtimal bir görüşmede her mevzuda antak kalma sağlanamayabilir ya da bir çözüm çıkmayabilir fakat bu devam eden bir süreç. Ben inanıyorum ki, gerek Türkiye olarak yaptığımız görüşmelerle gerekse tüm internasyonal toplumla gerçekleştireceğimi bu Afganlar arası görüşmede Türkiye olarak mühim katkı sağlayacağız.”

Çavuşoğlu, toplantının ne süre düzenleneceğine dair, “Nisan ayında yapmayı planlıyoruz. Tarihini, içeriğini konuşuyoruz. Bu şekilde bir anlaşmada doğal, her insanın kolayca gelebilmesi için nerede olduğu düzgüsel şartlarda mühim değil fakat, lojistik bakımdan sanki İstanbul daha kolay olacak benzer biçimde.” bilgisini paylaştı.

Taliban’la görüşmelere ilişkin Çavuşoğlu, “Temsilcisiyle, müzakerecilerle görüştük, görüşüyoruz da. Mesajlarımızı da gönderiyoruz. Mesela ‘Bu saldırılara son verin. Saldırılar varken gerçek anlamda görüşme olmaz.’ diyoruz. Hepimiz temas ediyor, Amerikalılar biliyorsunuz ki antak kalma imzaladı Taliban’la.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku