Bakan Çavuşoğlu’ndan ‘Kürdistan referandumu’ açıklaması

0
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin almış olduğu bağımsızlık referandumu kararına ilişkin “Erbil’den beklentimiz referandumun iptal edilmesi yönündedir. Referandum kararının yanlış olduğunu kendilerine söyledik. Bunu kendi ziyaretimde de dile getireceğim” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak Dışişleri Bakanı İbrahim el Caferi ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında. IKBY’nin bağımsızlık referandumu kararına ilişkin konuştu. Bakan Çavuşoğlu, “Erbil’den beklentimiz referandumun iptal edilmesi yönündedir. Bağdat da bu konuda çalışmalarını sürdürüyor. Belirtmek isteriz ki Irak’ın birlik ve beraberliği, toprak bütünlüğü çok önemli. Bunu kendi ziyaretimde de dile getireceğim” diye konuştu.

“Ortak gündeminde bulunan ortak çıkarlarımızı ilgilendiren konularda içten bir konuşma ortamı bulduk. Telafer’de de DEAŞ’a karşın harekât başlangıcından memnuniyet duyuyoruz. Irak’ta öbür bölgelerde de DEAŞ’ın temizlenmesine yardımcı oluyoruz. Telafar’de Türkmen kimliğinin korunması yönündeki düşüncelerimizi de bizzat paylaştık. DEAŞ sonrasında Irak’ın yine imarı ve uzlaşı çabalarına da desteğimizi kuvvetli bir biçimde vereceğiz. Tüm imkanlarımızla kardeş Irak vatandaşının yakınında olmaya aynı ritimde devam edeceğiz. Bu Sabah buraya Irak’ın politik bütünlük ve egemenliğine verdiğimiz takviyesi tekrar vurgulamak üzere geldik. Irak’ın takım ve beraberliğini muhafaza etmek amaçlı yanlarında olduğumuzu vurgulamak amaçlı buradayız. PKK da DEAŞ benzeri bir tehdittir ve PKK’nın da Irak’tan temizlenmesi amaçlı birlikte davranış edeceğiz. Irak’ta ilişkilerimizi her meydanda geliştirmek talep ediyoruz. Uygun ekonomik işbirliğimizi güçlendirip ikili ticaret hacmimizi arttırmak istiyoruz. Ülkemiz ve Irak’ın kaderleri ortaktır benzer coğrafyayı paylaşıyoruz. Bu anlayışla umarım ilişkilerimizi hepten güçlendireceğiz.”

KÜRDİSTAN REFERANDUMU

Bakan Çavuşoğlu, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erbil ve Bağdat ilişkilerini değerlendiren Çavuşoğlu, “Erbil ile Bağdat arasında tüm problemlerin, Irak’ın hudut ve toprak bütünlüğü arasında karşılıklı idrak ile çözülmesini arzuluyoruz. Erbil’in Irak anayasasında bulunan haklarının verilmesi de mühim. Şayet Irak’ın hudut ve toprak bütünlüğü arasında yer alarak bu haklardan yararlanır. Biz de Irak Yerel Idarenini destekledik, DEAŞ’a karşı Peşmerge’yi eğittik donattık. Ancak Erbil’in attığı hata adımları da kendilerine direk söyledik. Kerkük’te Irak anayasasına karşı yerel yönetim bayrağının çekilmesi yanlıştı. Benzer biçimde referandum hükmünün da hata meydana geldiğini kendilerine bugüne civarı söyledik, bugünkü görüşmemizde de söyleyeceğiz. Erbil ve Bağdat arasındaki problemlerin halledilmesi noktasında biz de üzerimize düşeni inşa etmeye çalışıyoruz”diye konuştu.

BAŞİKA 

Başika kampı ile ilgili soruya Çavuşoğlu, “Başika konusunu kardeşim Caferi ile samimi şekilde değerlendirdik. Başika, Irak’ın toprak bütünlüğünü ihlal etmek için kurulmadı ve burada Irak’ın öz evlatları DEAŞ’e karşı eğitildi, donatıldı. 700’den fazla DEAŞ mensubu bu kamp sayesinde temizlendi. Bu güçler Musul operasyonuna da katkı sağladı. Şimdi de Irak yönetiminin verdiği görevleri yerine getiriyor. Başika kampının iç siyasette yarattığı hassasiyetin farkındayız. Başbakanımızın ziyaretinde de vurgulandığı gibi Başika kampı ile ilgili kararı Irak yönetimi ile beraber vereceğiz. Özel temsilcilerimiz de zaten teknik görüşmeleri sürdürüyorlar” şeklinde yanıt verdi.

Çavuşoğlu, “Erbil’den beklentimiz referandum talebinden vazgeçmeleridir. Kürt kardeşlerimizin menfaati ve geleceği Irak’ın bütünlüğündedir. Bu görüş ve taleplerimizi de bugün kendilerine ileteceğiz” diye konuştu.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku