TÜRKİYE

Bakan Kurum: Corona virüs tedbirleri kapsamında çevre ihbar hattı oluşturduk


TÜRKİYE

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Elazığ’da düzenlenen koordinasyon toplantısının ardından açıklama yaptı.

Kurum’un açıklamalarından …Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Elazığ’da düzenlenen koordinasyon toplantısının ardından açıklama yaptı.

Kurum’un açıklamalarından satır başları şöyle:

”11 maddelik genelge yayımladık. Çevre ihbar hattı oluşturduk çöpler daha sık toplanacak. Vatandaşlarımız bize WhatsApp hattında ihbar yapacaklar. Bu genelge kapsamında belediyelerimiz valiliklerimizin şehirlerimizde aldığı kararlar doğrultusunda vatandaşlarımızın yoğun şekilde yaşadığı başta toplu ulaşım araçları olmak üzere caddelerde sokaklarda hem temizlik işlerinin daha sık ve düzenli şekilde yapılması toplu ulaşım araçlarında vatandaşlarımızın yoğun yaşadığı alanlara ilişkin dezenfekte işlemlerinin düzenli şekilde yapılacağı personelimizin zorunlu olmadıkça yurtdışına çıkmaması çıktıysa 14 gün evlerinde durmaları yer alıyor. Bilim Kurulu’nun kararlarını şehirlerimizde uygulayacağız. Bahar temizliği çerçevesinde şehirlerimizi daha temiz hale getireceğiz. Daha kararlı bir şekilde bu süreci geçireceğiz.

”9 İLİMİZDE TOPLAMDA 222 BİN BİNADA HASAR TESPİTİ YAPTIK”

2020 yılında meydana gelen afetlerde 9 ilimizde toplamda 222 bin binada hasar tespiti yaptık. Bu yaklaşık 1 milyon bağımsız bölüm demek ve bu bağımsız bölümlerde yaklaşık 4 milyon vatandaşımız yaşıyor. Vatandaşlarımıza dokunmak, yaralarını hızlı şekilde sarmak suretiyle Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde çalışmalarımızı başlattık. Tüm illerde çalışmalarımız eş zamanlı yürütülmektedir.”