Gündem

Bakan Özhaseki’den skandal deprem yorumu: Ülkenin altı oynak, üstünde oynaklıklar olduğu gibi


Gündem

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Topraklarımızın yüzde 66’sı deprem bölgesinde yer alıyor. Yani bu ülkenin altı oynak. Üstündeki oynaklıklar olduğu gibi” dedi. Kayseri’de konuşma yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tepki çeken sözler kullandı. Özhaseki yaptığı açıklmada “”İnşallah önümüzdeki yıldan itibaren İstanbul başta olmak üzere senede tam 500 bin konutu yenileyeceğiz. Bunun için tüm […]Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Topraklarımızın yüzde 66’sı deprem bölgesinde yer alıyor. Yani bu ülkenin altı oynak. Üstündeki oynaklıklar olduğu gibi” dedi.
Kayseri’de konuşma yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tepki çeken sözler kullandı. Özhaseki yaptığı açıklmada “”İnşallah önümüzdeki yıldan itibaren İstanbul başta olmak üzere senede tam 500 bin konutu yenileyeceğiz. Bunun için tüm tedbirleri aldık” dedi. Bakan Özhaseki, yıllarca belediye başkanlığı yapan, imardan ve şehircilikten biraz anlayan biri olarak bu bilgilerini ülke geneline taşımaya çalıştığını söyledi.

“Bu ülkenin altı oynak, üstündeki oynaklıklar olduğu gibi”

“Topraklarımızın yüzde 66’sı deprem bölgeisnde yer alıyor, yani bu ülkenin altı oynak. Üstündeki oynaklıklar olduğu gibi. Üstündeki oynaklıklara gücümüz yetiyor neyse ki. Tüm fitne ocaklarını, tüm bölücüleri, teröristlerin canını okuyoruz. Teröristlere geçit yok. Onlara gücümüz yetiyor ama toprağın altına gücümüz yetmiyor. Oraya karşı hazırlıklı olmak zorundayız. Onu bilmeliyiz, takip etmeliyiz ve ona uygun davranmalıyız. İşte onun için uğraşıyoruz” diye konuştu.

‘500 BİN KONUTU YENİLEYECEĞİZ’

Özhaseki, Başbakan ve Bakanlar Kurulu’yle yapılan görüşmeler sonucu yapılması kararlaştırılan bir programa imza attıklarını belirtti ve şunları ekledi: “İnşallah önümüzdeki yıldan itibaren İstanbul başta olmak üzere senede tam 500 bin konutu yenileyeceğiz. Bunun için tüm tedbirleri aldık. Tüm teşvikleri geliştirdik gerek şahıslara, gerek özel sektöre, gerek belediyelerimize hangi tür teşvikler vereceğimizi belirledik. Kayseri’de bundan yararlanacak. Türkiye’de sene de 500 bin bina 15 senede 7.5 milyon bina yenilecek. Dile kolay. Şu anda Türkiye’de yapı stoğunun yarısını yeni baştan elden geçiriyoruz. 1999 depreminden sonra yapılan binalar biraz sağlam gözüküyor. Ama öncesinde yapılanlar biraz riskli işte riskli binaları deprem gelmeden bir an önce yenilememiz lazım. Allah korusun deprem gelirse mallarımız gittiği gibi canlarımız da gidiyor, en sevdiklerimiz de. Hayatı felç ediyor. Japonya’da bir insan deprem geldiğinde evinde ninni dinlemiş gibi evinde sağa sola dönerek uyuyorsa Türkiye’deki bizim vatandaşlarımızda inşallah bu yeni konutlarda sanki ninni söyleniyormuş gibi keyifle o depremi izlemiş olacak.”