Bakan Selçuk okullarda yüz yüze eğitime geçiş ve sınavlarla ilgili detayları paylaştı

0 10

[ad_1]

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, çekimleri İstanbul Sultanahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Cumhuriyet Eğitim Müzesi’nde meydana getirilen ve CNN Türk Televizyonu’nda gösterilen 5N1K Programı’na katılarak eğitim gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

MEB: Karşı karşıya eğitime 2 Mart’ta illerin salgın koşullarına nazaran başlanacak
Karşı karşıya eğitime geçişle ilgili yeni dönemde kararların iyi mi alınacağına ilişkin sual üstüne Selçuk, yerinde karar verme sürecine ilişkin bilgileri paylaştı.

Salgının başlangıcında dağınıklığa yol açabilecek karar yerine ilkin merkezi kararların alındığına işaret eden Selçuk, “Önümüzdeki süreç, yerinde kararın artık yaygınlaşma dönemine geldi. Ilkin il bazında bakılacak, ilçe bazında valiler, il hıfzıssıhha kurulu marifetiyle karar verecek.” dedi.

İllerde karşı karşıya eğitimle ilgili kararların iyi mi verileceğine ilişkin detaylar veren Bakan Selçuk, ayrıntıların pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde görüşüleceğini hatırlatarak, şöyleki konuştu:

“Genel fotoğraf şu: Her hafta Sıhhat Bakanlığı, kent bazında son 7 günde 100 binde görülen olay sayısını açıklayacak ve düşükten oldukca yükseğe kadar 4 basamakta ayrılmış olan risk gruplarının hangisinde hangi şehirlerin bulunmuş olduğu belirlenmiş olacak ve buna nazaran o şehrin valisi ve il hıfzıssıhha kurulu o şehirde okulları açmak ya da kapatmak üstüne bir karar alabilecek. Bir kar tatili olduğunda merkezi bir karar alıyor muyuz? Almıyoruz bakanlık olarak. O ilin valisi karar alıyor ve duyuru ediyor. Burada da yerinde karardan kasıt bu. Önümüzdeki haftadan itibaren süreç bu şekilde işleyecek.”

“Yaz tatiliyle ilgili bir karar alınması icap ettiğini düşünüyorum”
Salgın döneminde “büyük bir yitik dönem endişesinin” bulunup bulunmadığının sorulması üstüne bu yönde bir endişesinin bulunmadığını, Bakanlık olarak EBA, TRT EBA televizyonları, canlı dersler, dijital ve basılı materyallerle öğrencilerin eğitimlerini desteklerini özetleyen Selçuk, sözlerini şöyleki sürdürdü:

“Fakat yaz tatiliyle ilgili bir karar alınması icap ettiğini düşünüyorum. Bunu, bugünlerde ölçme değerlendirme uzmanlarıyla eğitim bilimcilerle tartışıyoruz. Yazları kitlesel olarak hepimiz için değil fakat bilhassa eleştiri gruplar için matematik kampları, bilim kampları, ufak ufaklıklara özgü oyun kampları, okullardaki faaliyetler, atölyeler tüm bu tarz şeyleri devam etmesi gerekiyor ki ettireceğiz. Tatille ilgili mevcut dönemde karnenin zamanı ile ilgili bir değişim olabilir, netleşmemekle birlikte. Fakat bu şu demek değil; ‘öğrencilerimizin tamamı yaz süresince okullarında olacaklar’ bu şekilde bir kararımız yok fakat bunun birazcık uzamasıyla ilgili direkt ya da dolaylı ya da grup grup emekler vasıtasıyla, uzamasıyla ilgili çalışmalarımız var.”

Koronavirüs aşısının öğretmenlere yönelik uygulanma planlamasına ilişkin Selçuk, “Sıhhat Bakanlığı aşının Türkiye’ye geliş planlamasına nazaran öğretmenlerimizin aşı planlamasını yapıyoruz. Resmi ve hususi okullardaki 1 milyon 259 bin öğretmen ve öteki çalışanımızın oluşturulan sınıflardan adım atmak suretiyle aşı tedariğine nazaran planlama yapılıyor.” bilgisini verdi.

“Karşı karşıya sınavların yapılması için ortam uygun”
Liselerde karşı karşıya sınavlarla ilgili bir sual üstüne Selçuk, bu mevzuda kararın net bulunduğunu açıkladı.

Evlatların geleceğe dönük yapmaları ihtiyaç duyulan ödevlerin bulunduğunu vurgulayan Selçuk, şunları kaydetti:

“Eylülün ortasında okul açıldı, 1 Kasım’a kadar mevzu ne kadar olur? Eylül, ekim… Bu kadar mevzudan karne notu vermek istiyoruz. Karne notunu verirken aslına bakarsak evlatları izliyoruz da… Lise öğrencilerinin yüzde 40’ı da sınava girdi, yüzde 60’ı kaldı. Onlarla ilgili yerinde karara bağlı olarak mesela ‘şu ilde oldukça yüksek risk olduğundan okullar açılmayacak’ denildiğinde o ilde esasen imtihan olmayacak, kısaca risk var ise imtihan ertelenecek, sonraki haftalarda olacak. Bu yüzden biz okulların oldukca kontrollü bulunduğunu biliyoruz, okulların denetlendiğini biliyoruz. Okulum Temiz Belgesi ile her okulun risk değerlendirmesinin yapıldığını ve bizim ciddi oranda okulumuzda alınması ihtiyaç duyulan önlemler bulunduğunu gördük ve bu tarz şeyleri da aldık. Bu sınavların yapılması için ortam uygun. Eğer imtihan var ise, çocuklar asla bırakmıyorlar, canlı ders sayısı artıyor fakat asla imtihan yok derseniz bu sefer düşüyor. Lise birinci sınıftaki çocuk lise ikiye gidecek, lise birde eksiği olan çocuk lise ikiyi yapamayacak, bu zincirleme devam ediyor. Evlatların minimum yarısı ‘lütfen imtihan olsun, biz çalıştık, hazırlandık, bizim çalışmamızın karşılığı olmalı’ diye ısrarla bizlere bir tepkide bulunuyorlar.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku