Bakan Selçuk’tan liselerde yüz yüze sınav açıklaması

0 5

[ad_1]

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ülke TV’de canlı gösterilen “Genç Vizyon” programında eğitim gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş oldu, soruları cevapladı.

Okulların açılmasına ilişkin bir sual üstüne Bakan Selçuk, bazı illerde olay sayılarındaki artışlara bağlı olarak, Sıhhat Bakanlığının hangi illerin “düşük”, “orta”, “yüksek” ve “oldukça yüksek” kategoride bulunduğunu belirlediğini ve buna bakılırsa il hıfzıssıhha kurullarının karar aldığını söylemiş oldu.

Çeşitli illerde ani olay artışlarının bulunduğuna dikkati çeken Selçuk, “1 Mart’ta okulları açalım sonrasında ortaya çıkacak rapora bakılırsa 2 Mart’ta yeniden kapatmış olalım” benzer biçimde bir sorun yaşanmaması için önlem almak istediklerini belirtti.

Selçuk, “İller ve oldukça yüksek, orta, düşük kategoriler belli olduğunda, Ulusal Eğitim Bakanlığı esasen genel olarak bir takipte fakat Sayın Valilerimiz de kendi illeri ile ilgili bu tedbirleri alacaklar.” dedi.

Tüm illerde 2 Mart’ta karşı karşıya eğitimin başlayıp başlamayacağına ilişkin soruya Selçuk, “Tüm iller için 2 Mart geçerli. Bu esasen söylenmişti sadece Sıhhat Bakanlığının son 7 gün için ortaya çıkaracağı olay sayıları ve hangi ilde kaç olay var 100 binde, bunların belirlenmesi ile diyelim ki ‘oldukça yüksek’, ‘yüksek’ riskli iller söz mevzusu, valiliklerce il hıfzıssıhha kurulu marifetiyle o ilde 2 Mart’ta da açmayabilirler. Şu sebeple yerinde karar bunu gerektiriyor. Şu demek oluyor ki ‘bizim ilimizde artış oldukça süratli, dolayısıyla biz valilik olarak bu şekilde bir tedbiri öngördük’ diye bu şekilde önlem alabilirler.” yanıtını verdi.

“YÜZ YÜZE SINAVLARLA İLGİLİ TEDBİR ALINMASI GEREKTİ”

Ulusal Eğitim Bakanı Selçuk, liselerde karşı karşıya sınavlara ilişkin bir soruya karşılık, şu şekilde konuştu:

“2 Mart meselesi gündeme ulaşınca illerdeki sınavlarla ilgili de bir önlem almak gerekti. Şu demek oluyor ki diyelim ki 3 Mart’ta ya da 2 Mart’ta, 5 Mart’ta bir vilayet, bir ilimiz o ildeki okulların kapatılması mevzusunda karar alırsa o vakit sınavlarla ilgili de bir kargaşalık olacak. Şu demek oluyor ki biz ‘1 Mart akşamı yarın var ya da yok’ demiş olacağız, bu da bir kargaşaya yol açacak bunun önüne geçebilmek için de 8 Mart tarihinden adım atmak suretiyle illerin durumuna bakılırsa karar verilecek.”

ÖĞRETMEN ATAMALARI

Bakan Selçuk, bir başka sual üstüne, Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak daha oldukça öğretmen istihdam etme mevzusunda taleplerinin bulunduğunu belirterek, şunları söylemiş oldu:

“Bu talebimizi de ilgili kuruluşlarla kurumlarla kamu maliyesi disiplini içinde konuşuyoruz, tartışıyoruz ve ortaya çıkan imkanlarla iyi mi bir sunum olacağı, iyi mi bir teklif olacağı, ne kadar olabileceğini normal olarak kamu maliyesi çerçevesinde de ortaya koyuyorlar. Bizim beklentimiz doğal ki daha yüksek bir atama. AK Parti döneminde yüzbinlerce öğretmen atanmış, öğretmenlerin ortalama üçte ikisinin atandığı bir durumdan söz ediyoruz, bu zamanda. Öğretmenlerimizin atanma sayısının daha da artması mevzusunda esasen geçmişten gelen bir irade var. Bu irade normal olarak devam ediyor, imkanlar ölçüsünde. Bunun daha artması için tamamımız çaba ediyoruz.

Öğretmen atamasının birkaç ay devam eden bir yasal gereklilikleri çerçevesinde bir takvimi var. Şimdi dostlar bu takvimin 2 seçeneğini oluşturdular ve bu seçenekler üstünde de bu hafta bir görüşme söz mevzusu kısaca bu takvimi hangi ay, iyi mi yapabiliyoruz neyi iyi mi yetiştirebiliriz biçiminde bir takvim söz mevzusu olacak, bunu da esasen paylaşacağız.”

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi imtihan tarihinde bir ertelemenin söz mevzusu olup olmayacağına ilişkin suali da “Bizim şu anda bir tarihimiz var ve o geçerli, bunun tersine bir şey söylüyor değiliz şu anda. Imtihan, duyuru edilen tarihte yapılacak fakat oldukça muhteşem bir durum olduğunda doğal ki değişebilir.” şeklinde cevapladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku