Bakan Varank: Programlarımızla Türkiye’ye beyin göçünü özendiriyoruz

0 14

[ad_1]

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “TÜBİTAK Internasyonal Önder Araştırmacılar Programı” tanıtım toplantısına katıldı.

Varank, burada yapmış olduğu konuşmada, şunları kaydetti:

“Programlarımızla Türkiye’ye beyin göçünü özendiriyor, üst düzey bilimsel emekler meydana getiren insanlarımızın vatanımızda kalmasını teşvik ediyoruz. Türkiye, tüm imkanlarını bilim adamlarının emek harcamaları için seferber etmeyi sürdürecek. TÜBİTAK’ın çağrısıyla Türkiye’ye gelecek araştırmacılarımıza mali teşviklerin yanında 720 bin liraya kadar araştırma proje desteği vereceğiz.” dedi.

Bakan Varank, programın arkasından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Muhalefettin “Türkiye’de bağımsız ve özgür araştırma ortamının olmadığı” iddialarına yönelik bir sual üstüne Varank, TÜBİTAK’ın Internasyonal Önder Araştırmacılar benzer biçimde programlarıyla Türkiye’ye gelen bilim adamlarının ve onlara sağlanan desteklerin bu iddianın gerçek olmadığının ispatı durumunda bulunduğunu altını çizdi.

Varank, söz mevzusu programın ilk çağrısına çıkıldığında da benzer eleştirilerin yapıldığını anımsatarak, şöyleki devam etti:

“Biz bu alanları kesinlikle siyasetin haricinde tutmamız icap ettiğini biliyoruz. Bu alanlara siyasal olarak yaklaşmıyoruz. Sadece muhalefetin en büyük problemi bilim eğitim, sıhhat alanlarını adeta siyasetin bir arenası görerek siyasal tepkiler vermeleri. Hele ki FETÖ ile irtibatlı, darbe girişiminde tesiri olan adların Türkiye’de özgürlük ortamı olmadığından bahsetmesi hakikaten absürt iddialar. Türkiye’de FETÖ’ye dönük bir özgürlük alanı elbet yok. Biz teröristlere, darbe girişiminde bulunan insanlara kapılarımızı açacak değiliz. Onlar aslına bakarsan görmeleri ihtiyaç duyulan muameleyi mahkemelerde görüyorlar.”

Muhalefete bu alanları siyasetin haricinde tutmaları çağrısında bulunan Varank, Türkiye’ye dönen bilim adamları üstünde bir “mahalle baskısı” kurulmaya çalışıldığına dikkati çekti.

“Yeni çağrımızla minimum 100 araştırmacıyı ülkemize kazandırmak istiyoruz”
Varank, TÜBİTAK’ın programlarıyla araştırmalarını yapmak suretiyle Türkiye’ye dönen bilim adamlarının oldukca başarı göstermiş işlere imza attığına işaret ederek, şunları kaydetti:

Türkiye’ye geldiler şu anda çalışıyorlar. Yeni çağrımızla da minimum 100 araştırmacıyı ülkemize kazandırmak istiyoruz. Biz bu çağrıları kendi kendimize de duyuru etmiyoruz. Bizimle yurt dışından irtibata geçen bilim insanlarımız var. ‘Yeni davet açmıyor musunuz, biz Türkiye’ye gelmek istiyoruz.’ diyorlar onun için biz bu projeleri başlattık. Dolayısıyla asla muhalefetin söylediği benzer biçimde Türkiye’de bilimsel anlamda, araştırma geliştirme yapılacak bir ortamın eksikliği yok. Dünyada bilim insanlarını el üstünde tutan ülkeler benzer biçimde ikimiz de bilim insanlarımızı el üstünde tutuyoruz. Onlara her türlü desteği veriyoruz ve yaptıkları çalışmaların siyasetten bağımsız, bu ülkenin geleceğine, çocuklarımıza, torunlarımıza meydana getirilen yatırımlar bulunduğunun farkındayız.”

Türkiye’nin bilhassa Ar-Ge ekosistemi anlamında 18 yılda büyük başarılar elde ettiğini vurgulayan Varank, bu çalışmalarının dünyada getirmiş olduğu sesin bilhassa müdafa sanayisi alanında görüldüğünü dile getirdi.

Varank, Türkiye’yi bilimsel anlamada bir albeni merkezi haline getirdiklerinin altını çizerek, “Bundan sonrasında oldukca daha ilerilere taşımak için de TÜBİTAK ve Bakanlık olarak bilim insanlarımıza büyük imkanlar sunacağız. Onları vatanımızda ağırlayacağız, hatta burada kalmalarını talebe yetiştirmelerini teşvik edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku