BAKANA MEKTUP: BİNLERCE ÖĞRENCİ MAĞDUR

0

Liselere girişte sürekli değişen sınav sisteminin son mağdurları bu yıl ortaokuldan mezun olan öğrenciler oldu. Bu sene ilk defa uygulanan yerel yerleştirme sistemi nedeniyle evine en yakın okula gitmek zorunda kalan öğrenciler isyan etti. Sonuçların açıklanmasının ardından sosyal medyada paylaşım yapan öğrenciler, yüksek ortalamalarına rağmen “Hiçbir tercihinize yerleşemediniz.” yazısıyla karşılaştıklarını söyledi. 95 üstü ortalamayla Anadolu ve fen liselerine yerleşemeyen öğrencilerin yerine, 70 puan almasına rağmen okula yakın bölgede ikamet eden öğrenciler bu okullara yerleştirildi.

Kızları Karacabey Ortaokulu’nda okuyan ve LGS tercih sonuçları sebebiyle mağdur olan Sait Şener isimli vatandaş sosyal medya üzerinden Milli Eğitim Bakanlığı’na mektup yazarak isyanını dile getirdi ve mağduriyetlerinin giderilmesini istedi. Kızlarının sorularına cevap veremediğini söyleyen Şener’in mektubu şöyle:

“M.E.Bakanına sesleniyorum:30.07.2018 de LGS sonuçları açıklandı. Kimine göre çok güzel bizim gibilere göre tam bir kaos sonun başlangıcı . Karacabey ortaokulu 8. Sınıf öğrencisi iki kızım var. Bunların başarı puanı 94 ün üzerinde yerel yerleştirmeye göre hiçbir Türkiye Cumhuriyeti okuluna yerleştirilemedi diyor. (Özel okullar hariç) Kızlarım bana soruyorlar baba ne olacak şimdi ? Anadolu lisesin 78 puanla yerleştiriliyorlar Dayı anadoluya 53 puanla yerleştiriliyorlar bizim suçumuz ne okumayı istemekmi 94 puanla hiçbir okula yerleştirilemiyoruz. Ben bu soruların cevabını kızlarıma veremedim. Evet bu soruların cevabını başta sayın m.e. bakanından olmak üzere tüm milli eğitim teşkilatından bekliyorum. Ne olacak bu çocukların durumu piskolojisi devletine milletine duyduğu güven sarsıldı. Yaklaşık 90 bin küsür kişi bu gençlik kolay yetişmiyor bir kaç kişinin hatasına yada yanlışına bu kadar genci kurban etmeyelim. Sayın Cumhurbaşkanına sesleniyorum mağdur edilen bu çocuklarımızın sesine kulak verin bu mağduriyete dur deyin inceleyin inanınki haklılığımızı göreceksiniz. Mağdur olan tüm veli ve öğrencilere sesleniyorum CİMER den m.e. bakanlığı sitesinden ve bugibi her türlü yasal yollardan yetkililere seslenelim sesimizi duyuralım bu hatayı yada bu yanlışı hep beraber düzeltelim. Zor şartlarda yetiştirdiğimiz bu gençleri kolay kaybetmeyelim hayata küstürmeyelim toplumdan koparmayalım. Bunların kimisi avukat kimisi doktor kimisi mühendis olmak istiyor şimdi ise gidebilecekleri bir okul bile yok bu pisikolojik travmaýı bir düşünelim elimizi vicdanımıza koyalım hep birlikte aklı selim düşünelim bu yanlışa dur deyelim.”

Açıkta kalan öğrencilerinse tamamı imam hatip ve meslek liselerine yönlendirilecek. Eğitimciler, bu uygulamayla hayal kırıklığına uğrayan başarılı öğrencilerin lise dönemindeki ve üniversite sınavındaki başarısının da olumsuz yönde etkileneceği uyarısında bulunuyor.

Eda Bayraktar

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku