Bakanlar Hakem Seçmeye de El Attı

0

Haziran’dan bu yana duyurusu sürekli ertelenen hakem klasmanlarının belirlemesi sırasında, iktidar partisi AKP’nin devreye girdiği, MHK’nin de zorunlu olarak, baskıya boyun eğerek, siyasilerin kara listeye aldığı isimleri devre dışı bıraktığı öğrenildi.

Süper Lig’de maç yöneten isimlerinin bir bölümünün tasfiye edilmek istendiğinin ortaya çıkmasından sonra hakem dünyasında başlayan huzursuzluk, Bayram Tatili’nde tavan yapmıştı. MHK Başkanı Kuddusi Müftüoğlu ve yardımcısı Bünyamin Gezer’in, aralarında FIFA kokartlı hakem Deniz Ateş Bitnel olmak üzere 5 isme, “Ya bırakın, ya da alt klasmana gideceksiniz” mesajı verdiği kaydedildi. AKP iktidarının gözde politikacısı ve Trabzon kökenli Çalışma Bakanı Süleyman Soylu’nun, geçen yıl Trabzonspor maçlarında hata yapan FIFA kokartlı Deniz Ateş Bitnel, Çağatay Şahan ve Süleyman Abay için, “üzerini çizin” diye ricada bulunduğu, yine Kasımpaşa maçında hata yapan İlker Meral’in de Soylu tarafından devre dışı bırakıldığı öne sürülüyor.

Torpil savaşları!

Klasmanlar belirlenirken MHK Başkanı Kuddusi Müftüoğlu ve ekibinine eski Turizm Bakan yardımcısı Abdurrahman Arıcı aracılığı ile mesaj yolladığı ifade edilen Süleyman Soylu’nun yanı sıra Dışişleri Bakanı ve ‘Meclisteki Alanyaspor Taraftarı’ lakaplı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da listeler konusunda aracılar yolu ile ricada bulunduğu savlandı. Kulüpler ve siyasi çevrelerce istenmeyen hakemlerin büyük bölümü alt klasmana indirilirken İlker Meral’in adı hiçbir listede yer almadı. Bu gelişmeler yaşanırken hakemliği bırakmaları rica edilen ve aralarında Deniz Ateş Bitnel’in de bulunduğu bir grup hakemin MHK ve TFF’den gelen telefonlara cevap vermedikleri, hatta telefonlarını kapadıkları öğrenildi.

Anayasaya aykırı

TFF bünyesindeki MHK’nin, hakem klasmanları üzerinde yaptığı değişikliğin ve klasman belirleme yönteminin anayasa ve hukuka aykırı olduğu öne sürüldü. Konuyu yargıya taşıyan hakemlerden İbrahim Tokmak, Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada, “Şu an klasmanlar MHK üyeleri ile onlara ricada bulunanların iki dudağının arasından çıkacak sözle belirlendi. Liyakat, başarı puanı ve diğer parametreler hiçe sayıldı. Biz de bir grup hakem olarak konuyu yargıya taşıdık” dedi.

Tahkime gidiyorlar

Geçen yıl maç yöneten yaklaşık 10 hakem Süper Lig klasmanında kendine yer bulamadı. G.Saray- Trabzon maçında yaptığı hatalarla ceza alan Bitnel’in, FIFA kokartına karşın alt klasmana inmesi dikkat çekti. Bazı hakemlerin, konuyu Tahkim Kurulu’na taşıyacakları ve büyük olasılıkla üst klasmana geri dönecekleri de iddia edildi. Maç puanları yüksek olduğu halde düşürülen isimlerin sezon başlarken klasmana dahil olması bekleniyor. Bitnel, Abay, Şahan, İlker Coşkun, Özgüç Türkalp, Koray Gencerler, Hakan Ceylan üst klasmandayken alta indirilen önemli isimler.

Cumhuriyet

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku