Bağımsız Yazarlar

Bakanlar için katalog…


Bağımsız Yazarlar

Bence Bakan olunduğunda bizim Bakanlara bir katalog veriliyor. Bir nevi oryantasyon kataloğu yani… O kataloğun kriz yönetimi bölümünde şöyle yazdığını düşünüyorum; TERÖRİST SALDIRI * Saldırı haberi size ulaştığında sakin olun. * Siz Bakansınız. Ailenizden kimseye bir şey olmaz. Derin nefes alabilirsiniz. * Suratınıza uzatılan ilk mikrofona tam olarak şu cümleyi söyleyin; “Bu alçak saldırı ülkemizin […]Bence Bakan olunduğunda bizim Bakanlara bir katalog veriliyor. Bir nevi oryantasyon kataloğu yani…

O kataloğun kriz yönetimi bölümünde şöyle yazdığını düşünüyorum;

TERÖRİST SALDIRI

* Saldırı haberi size ulaştığında sakin olun.
* Siz Bakansınız. Ailenizden kimseye bir şey olmaz. Derin nefes alabilirsiniz.
* Suratınıza uzatılan ilk mikrofona tam olarak şu cümleyi söyleyin; “Bu alçak saldırı ülkemizin bütünlüğüne yapılmış bir saldırıdır. Bu saldırıyı yapanlar bilmelidir ki ülke olarak dimdik ayaktayız. Belki bir kaçımız bir kaç parça ama geri kalanlar dimdik ayakta.”
* Ardından, hiç nefes almadan devam edin; “Bu kalleş saldırıyı yapanları lanetliyorum. Kınıyorum.”
* Ne sorulursa sorulsun, boku muhalefete atın.
* Sorular arttıkça lanetlemenin ve kınamanın dozunu arttırın.

SÖZDE SOYKIRIMIN TANINMASI

* Büyükelçi’yi Türkiye’ye geri çağırın.
* Bu kararı tanımadığınızı söyleyin.
* Kınayın
* Lanetleyin
* Boku muhalefete atın
* 1 hafta bekleyin. Büyükelçi’yi geri gönderin. Soran olursa “biz kimseden çekinecek değiliz. Neticede o ülkedeki vatan toprağımızı sahipsiz bırakmayız” diye cevap verin.
* Çok sıkıştıran olursa, boku muhalefete atın.

GÜNCELLEME

* Son zamanlarda ülkemizde yaşanan gelişmelerin ardından, bok atmak için muhalefete alternatif olarak Geziciler ve Paralel Yapı siz değerli Bakanımızın kullanımına sunulmuştur. Çekinmeyin, kullanın.

Not 1: Kriz anında istifa etmenizi isteyenler olacaktir. Bu durumda sadece gülümseyin ve yabancı devletlerden örnekler vererek fikrin saçmalığını anlatın. Japonya’yı örnek dışı tutun. Onlar delirmiş.

Not 2: Büyükelçiler geri çağırıldıklarında bugünün şartlarında aynı gün içerisinde yurda dönmüş oluyorlar. Bilmeyen Bakan arkadaşlarınızı uyarın. Düşük profillilerse, anladıklarından emin olmadan yanından ayrılmayın, basın toplantısi yapmasına engel olun.

Yeni görevinizde başarılar dileriz.

Afiyet olsun.

Not 3: Ülkemizde “Afiyet olsun”, yedikten önce ve sonra söylenir. Burada da yanlış kullanım söz konusu değildir. Anladınız siz onu 😉

Türkiye Cumhuriyeti Külliyesi
İnsan Kaynakları Departmanı