Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Bakanları bile konuşturmuyorlar

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Bakanları bile konuşturmuyorlar
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Ak Parti grubunun, TBMM Genel Kurulu’nda tasarı ve tekliflerin görüşülmesi sırasında “zamandan tasarruf etmek” adına parti grubundan kimseyi konuşturmadığı gibi ilgili bakanların genel kurula bilgi vermesini de engellemeye çalıştığını belirtti.

Vize serbestisi takvimi nedeniyle Avrupalıların “ev ödevi” olarak nitelediği düzenlemeleri bir an önce TBMM Genel Kurulu’ndan geçirmek isteyen Ak Parti grubu, zamandan tasarruf etmek için sürpriz bir hamle yaptı. Tasarı üzerinde parti adına milletvekillerini konuşturmama eğilimine giren grubun bakanların da genel kurula bilgi vermesi uygulamasını askıya almaya çalıştığı ileri sürüldü. Son olarak Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın geçtiğimiz hafta Cezai Konularda Uluslararası Adli İşbirliği Kanunu Tasarısı üzerinde konuşup konuşmayacağına yönelik iktidar partisi ve bakanlık bürokrasisi arasında uyuşmazlık yaşandığı iddiaları Meclis kulislerine yansıdı. İddia TBMM Genel Kurulu’nda muhalefet temsilcileri tarafından dillendirilince, Bozdağ hazırladığı konuşmasını yaptı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Darbe girişimi
Konuya ilişkin olarak Milliyet’in sorularını yanıtlayan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, şunları kaydetti:
“Bir süredir AKP grubu, tasarıların tümü üzerinde ve maddeler üzerinde hükümeti konuşturmuyor. Hükümetin hem tümü hem de maddeler üzerinde konuşması lazım. Ama zaman ekonomisi açısından AKP, kendi konuşmadığı gibi bakanı da konuşturmuyor. Oysa, tasarının tümünde de kısımlar üzerinde de temel kanun olarak görüştüğümüz için bakanın bilgi vermesi son derece önemli. Bakan, iktidar partisi grubu eliyle konuşturulmuyorsa, bu da iktidar partisinin yürütme üzerindeki bir tahakkümü ve diğer gruplara saygısızlığıdır.”

İktidar grubunun “Konu hakkında bakan da bilgi vermeyecek, biz de konuşmayacağız, muhalefet konuşsun, oylamaya geçelim” mantığıyla hareket ettiğini savunan Özel şöyle devam etti: “AKP’nin yapmış olduğu kalitesiz yasama faaliyeti, şimdi hükümetin de konuşturulmamasıyla apaçık bir darbe girişimine dönüyor. Bu, kuvvetler ayrılığına da hukuk anlayışına da aykırı. Bakan da konuşmuyor, AKP grubu da konuşmuyor. 40 dakika tasarruf için 40 yıl sonrasına belirsizlik bırakıyorlar. 40 yıl sonra bakılacak tutanak yok, hükümetin görüşü ne belli değil. Ortada bir tane metin var, sahibi yok. Bakanlar Kurulu savunmayacaksa, Saray’dan mı görüş isteyeceğiz? Üzerinde 40 dakika konuşamadığın bir metni Meclis’e sevk etmek ciddiyetsizliktir. Bu kadar kanun makinesi haline getirilmez Meclis.”

 

KAYNAK : Milliyet

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap