Bakanlık güvensiz kırtasiye malzemeleri için teyakkuzda

0 20

[ad_1]


Tecim Bakanlığı, denetimlerini, okulların başlamasıyla talebi artan ürünlerin evlatların sağlığına zarar vermesini engellemek amacıyla “güvensiz ürüne karşı sıfır hoşgörü” prensibi ile yürütüyor.


Kırtasiye, okul giysileri, çocuk çantaları ve ayakkabılarında bilhassa yapımcı ve ithalatçıların yoğun olduğu illerde kapsamlı denetim yapılıyor.


Tüketicilere güvenli ürün arzının sağlanabilmesi için bölge müdürlükleri tarafınca kırtasiye ve okul malzemelerinin satış yerlerinde ürün güvenliğine ilişkin rehberlik faaliyetleri gerçekleştiriliyor.


Kullanımı kısıtlanmış kimyasallar denetim ediliyor


Denetimlerde, tecim denetmenleri tarafınca riskli görülen ürünlerden numune alınıyor ve akredite laboratuvarlarda çeşitli kimyasal ve fizyolojik testler yapılıyor. Bu kapsamda, AB mevzuatıyla uyumlu teknik mevzuat çerçevesinde meydana getirilen kimyasal testlerde başta fitalat, kadmiyum, kurşun ve azo boyar maddeler olmak suretiyle, kullanımı kısıtlanmış kimyasalların bulunup bulunmadığı denetim ediliyor.


Fizyolojik testlerde, ürünün içerebileceği riskler değerlendirilerek 3 yaş altı evlatların güvenliği açısından ufak parça testlerinden, tekstil ürünlerindeki kordon ve bağcıkların lüzumlu standartlara uygunluğuna kadar kapsamlı analizler yapılıyor. Ürünlerde bulunması ihtiyaç duyulan ikazlar ile tekstil yada ayakkabı ürün etiketlerinde lüzumlu içerik bilgilerinin bulunup bulunmadığı şeklinde bilgilendirme gereklilikleri de denetleniyor.

Grafik: TRT Haber / Nursel Cobuloğlu

[Grafik: TRT Haber / Nursel Cobuloğlu]


Uygunsuzluğu tespit edilen ürünler tüketicilerle paylaşılacak


Kontrol yada muayene işlemleri sonucunda kimyasal ve fizyolojik testlerden geçemeyen kırtasiye ve okul malzemeleri, piyasadan toplatılarak bu ürünlerin yapımcı ve ithalatçılarına yönetimsel para cezası kesiliyor. Etiket denetimlerinde eksiklik tespit edilen ürünlerde ise ilgili mevzuat kapsamındaki düzeltmeler ve yönetimsel yaptırımlar uygulanıyor.


Uygunsuzluğu tespit edilen ürünlere ilişkin bilgiler, Bakanlıkça devreye alınan Güvensiz Ürün Data sistemi (GÜBİS) vasıtasıyla tüketicilerle ek olarak paylaşılacak. Söz mevzusu sisteme, tüketiciler www.guvensizurun.gov.tr ve www.gubis.gov.tr adresli web sitelerinden ulaşabiliyor.


Öteki taraftan tüketicilerin okul alışverişlerinde arz-talep dengesiyle uyuşmayan fiyat artışlarından negatif etkilenmemesi amacıyla da lüzumlu önlemler alınırken, gerçekleştirilecek saha denetimlerinde bu spekülatif fiyat hareketlerine de bilhassa dikkat ediliyor.

Grafik: TRT Haber / Nursel Cobuloğlu

[Grafik: TRT Haber / Nursel Cobuloğlu]


Ürün alırken nelere dikkat edilmeli?


Bakanlık, tüketicilerin ürün satın alırken dikkat etmeleri ihtiyaç duyulan hususlara ilişkin de uyarı yapmış oldu. Buna bakılırsa, dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan hususlar şu şekilde sıralandı:


– Ilk olarak satın alınan her ürünün ambalajı dikkatle incelenmeli. Yaşanmış olan kazaların birçoğu yanlış yada hatalı kullanımdan kaynaklanıyor. Bu tür olayların önüne geçebilmek amacıyla ürün ambalajları üstünde yer edinen ikazlar dikkatle okunmalı, kullanım talimatları doğrultusunda hareket edilmeli.


– Kırtasiye ürününü seçerken üretici/ithalatçısının açık adının ve adresinin bulunmuş olduğu ürünler tercih edilmeli. Markası ve modeli belli olmayan, üstünde Türkçe ikazlar bulunmayan ürünler satın alınmamalı.


– Oyuncak şeklinde yada oyuncak niteliği taşıyan kırtasiye ürünlerinde ise hangi yaş grubuna yönelik olduğuna dair ibarelerin ve öteki uyarıların bulunup bulunmadığına bakılmalı. Bu kapsamda, 36 aydan ufak çocuklar için risk oluşturan kırtasiye malzemelerinde bulunan ikazlar dikkate alınmalı.


– Boya malzemeleri, oyuncak görünümlü bazı silgilerde, kalemtıraşlarda, oyun hamurlarında, parmak boyalarında CE işaretinin bulunup bulunmadığı denetim edilmeli.


– Tekstil ve ayakkabı ürünlerinde, ürünlerin içeriğini gösteren etiketler ve işaretlemelerin Türkçe ve kolay okunabilir şekilde olması zorunluluğu bulunuyor. Tüketiciler bu ürünleri satın alırken etiketlerinde yer edinen bilgiler çerçevesinde satın alma kararını vermeli.


Satın almış olduğu ürünün güvensiz bulunduğunu düşünen tüketiciler, Alo 175 Tüketici Hattı’ndan ve web sayfası üstünden Bakanlığa ulaşabiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku