Balık Alacaklar DİKKAT!

Müslilaj Tehlikesi Devam Ediyor! Hamsi ve İstavrit Alacaklar DİKKAT!

0

Müsilajın uzun süre etki gösterdiği Marmara Denizi’ndeki balıklarla ilgili dikkati çeken bir araştırma yapıldı. Uzmanları endişelendiren araştırmadan hamsi ve istavritte besin kompozisyonu ve et veriminin düştüğü, karides ve midyede patojen bakteri yükünün arttığı sonucu çıktı.


Yaz boyu müsilaj sorunu yaşamakta olan Marmara Denizi’nden çıkan balıkların yenilip yenmeyeceği tartışması gündemdeki yerini koruyor. Konuyla ilgili çok sayıda araştırma gerçekleştirilse de yurtdaşın aklındaki soru işaretleri henüz tam manasıyla giderilemedi.

EN KIDEMLİ İSİMLER ARAŞTIRMANIN BAŞINDA TÜBİTAK

“Müsilaj Araştırmaları Özel Çağrısı” kapsamında tavsiye edilen araştırma projelerinden bilimsel olarak desteklenmesine karar verilen 37 projeden bir tanesi olan “Marmara Denizi’nden Avlanan Su Ürünlerinde Müsilajın Halk Sağlığı Bakımından Etkilerinin Değerlendirilmesi” projesi İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nuray Erkan ve ekibi tarafından yürütülüyor.

 

 

VATANDAŞIN TEDİRGİNLİĞİ SÜRÜYOR

Projenin detaylarına ve bu zamana kadar yapmış oldukları araştırmalarda elde ettikleri bulgulara ilişki bilgi veren Prof. Dr. Nuray Erkan, müsilaj ile “Denizden çıkan balık yenir mi? Bir hastalık yapıcı etken var mı?” düşüncesi ile halkta bir tedirginlik oluştuğunu belirtti.

KIYASLAMA YAPMALARI MÜMKÜN

Denizdeki balıkta, toplumun sağlığını tehdit edecek unsurları mikrobiyal ve kimyasal tehlikeler olarak sıralayan Prof. Dr. Erkan, konuyu bu proje özelinde değil, müsilaj öncesinde de incelediklerini, dolayısı ile bir kıyasın mümkün olduğunu ifade etti.

 

 

“ŞİMDİ 3-4 TÜR PATOJEN BULUYORUZ”

Balıkçılığın 1 Eylül’de başladığını ve ilk örneklemeleri yaparak birinci ay neticelerini aldıklarını belirten Nuray Erkan, şu bilgileri aktardı:”Özellikle dip balıklarında, stabil yaşamakta olan karides, midye gibi canlılarda geçmişe göre mikrobiyal yük artmış durumda.

Ekosistemde birincil üreticiler dediğimiz fitoplanktonların aşırı artması, var olan kirlilikten dolayı bu canlıların strese girmesi sonucu salgıladıkları müsilaj, balık, balık larvası, yumurtası, karides, midye gibi canlıların üzerini kaplayarak hem oksijensiz bıraktı hem yeteri kadar beslenmelerine engel oldu hem de onların hareket serbestliğini engelledi. Bu canlılar o ortamda müsilajın taşıdığı kirliliğe özellikle mikrobiyal kontaminasyona maruz kaldılar. Eskiden 1-2 tür patojen buluyorsak şimdi 3-4 tür patojen buluyoruz.

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku