Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Bank Asya’nın Satılacağı Tarih Belli Oldu

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Bank Asya’nın Satılacağı Tarih Belli Oldu
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

TMSF’nin Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan ilanına göre, Bank Asya’nın yüzde 51 çoğunluğunun satılacağı ihaleye katılım için ön yeterlilik başvuruları 10 Haziran’a kadar, ihaleye katılım teklifleri de en geç 23 Haziran’a kadar verilmesi gerekiyor. Ön yeterliliği geçen isteklilerin ihaleye katılabilmek için 5 milyon dolar tutarında nakit teminat yatırmaları öngörülüyor.

İhale ilanına göre, Bank Asya’nın yüzde 51’ine karşılık gelen 183.6 milyon adet hisse için, hisse başına 70 kuruş muhammen bedel konuldu. Hisse başına belirlenen 70 kuruş bedel ile, Bank Asya’nın yüzde 51’lik çoğunluk hisselerine toplam 128 milyon 520 bin lira muhammen bedel belirlenmiş oldu.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

TMSF ilanında, “İhale 24 Haziran 2016 günü, saat 10:00’da TMSF’nin Büyükdere Cad. No: 143 Esentepe/İstanbul adresindeki, Asma Kat Konferans Salonu’nda yapılacak. İhale, kapalı zarfla verilen mali tekliflerin açılması ile başlayacak olup, katılımcı sayısına bağlı olarak açık artırma ya da pazarlık usulüyle devam edecek” denildi.

‘AYAKLARI YERE BASAN SAĞLAM BİR SATIŞ DEĞİL’

Samanyoluhaber.com’a konuşan Bank Asya ortakları avukatı Süleyman Taşbaş, 29 Mayıs’ta BDDK’nın aldığı kararın satış yetkisi içerdiğini ancak bunun ayakları yere basan sağlam bir satış olmayacağını ifade etti.

Süleyman Taşbaş kararla ilgili şunları söyledi:

“Hissedarların çoğu 29 Mayıs’taki satışa muvafakat vermedi. Satış gerçekleşse bile bu ortakların hissedarlık hakları devam edecek. Aynı şekilde hukuki haklarını da korumuş olacaklar. Bu konuda açtığımız davalar var. BDDK’nın 3 Şubat ve 29 Mayıs’ta almış olduğu kararlar iptal edildiğinde bu satış da bu manada geçerliliğini kaybetmiş olacak. Bütün bunların göz önünde bulundurulması lazım. Açıkcası şu an yapılan satış ayakları yere sağlam basan bir satış olarak görülmemesi gerekir.”

‘ORTAKLARIN HİSSEDARLIKLARI DEVAM EDECEK’

“Muvafakat vermeyen hissedarların satın alan şirket veya şahıs nezdinde hissedarlıkları devam edecektir. TMSF ne kadar hissedardan muvafakat aldıysa o kadar satış gerçekleştirebilir. Çünkü 29 Mayıs’ta alınan kararda mülkiyet hakkı hissedarlardaydı. Burada diğer bankalardaki uygulamalar gibi bir uygulama söz konusu değildir. Bank Asya’ya ikinci kez el konulduğunda bankanın öz kaynakları artıdaydı. Dolayısıyla bu Türkiye tarihinde olmayan bir uygulamadır.”

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap