Barzani’nin pozisyonunda değişiklik yok: Bağımsızlık referandumu ertelenmeyecek

0

Bölgesel Yönetim Başkanı Mesut Barzani, Türkiye’nin de karşı çıktığı bağımsızlık referandumu hakkında konuştu. Barzani, seçimlerin hiçbir şekilde ertelenmeyeceğini ve yapılacağını yineledi. Türkiye son olarak KBY yönetiminin referandumdan vazgeçmemesi halinde “iç savaş çıkma tehlikesi” olacağını savunmuştu.

Bağdat’la Diyalog

Basında çıkan referandum ertelenmesi haberlerine ilişkin birtakım açıklamalarda bulunan Mesut Barzanı. “Referandumun ertelenmesine değil, Bağdat’la diyaloga girilmesine razı oldum” açıklamasını yaptı. Barzani, referandum ertelenmeyecek ve kesinlikle yapılacak açıklamasını da ekledi.

Doğan Haber Ajansı’nın haberine göre Suudi Arabistan’da yayın hayatına devam eden Okaz Gazetesi’nin sorularını yanıtlayan Mesut Barzani, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile görüşmesine ilişkin: Tillerson’un referandumu erteleme talebine, razı olmuş değiliz. İki tarafın daha iyi bir geleceğe ulaşabilmesi için Bağdat’la diyaloga girilmesine razı oldum” diye konuştu.

Daha fazla mesaj

Kraliçe Elizabeth’in Bu Ülkenin Devlet Başkanı Olarak…

Aşı pasaportlarını ve geliştirmeyi çevreleyen tartışmalar…

Mesut Barzani, bağımsızlık referandumunun ertelenmesi için,  “Bu hiçbir şekilde, kesinlikle olmayacak. Günümüzdeki mevcut durum durum ve mevcut baskı altında iki yıl kadar ortak kalabiliriz. Ancak, Bağdat’ın Kürdistan’a karşı politikası değişmeyip temel haklarımız inkar edilirse, bu ortaklık da sona erebilir” diye konuştu.

KBY lideri,  geride bırakılan 25 yılda Türkiye için güven kaynağı olduklarını ileri sürdü, “Gelecekte de böyle olacağız” dedi.

Türkiye ile büyük çıkarları olduğunu söyleyen Barzani, “Referandum, doğal hakkımızdır ve Türkiye’yla, İran Kürtleriyle ilgili değildir. Onlar sorunlarını, içinde yaşadıkları devletlerin hükümetleriyle diyalog yoluyla çözmeli. Ve biz de bu hükümetlere her türlü desteği vermeye hazırız” diye konuştu.

KBY lideri, İran’la ilişkilerine dair şunları söyledi: “İran’la komşuluk temelinde, iyi ilişkilere ve iyi çıkarlara sahip olmak isteriz. Bir tarafın diğer tarafın içişlerine müdahalesini de istemeyiz. Ancak, hiç kimsenin vesayetini de kabul etmeyeceğimizi bir kez daha söylemek isterim. Coğrafik nedenlerden dolayı Süleymaniye’nin İran’la ilişkileri, Erbil’in İran’la ilişkilerinden farklı olabilir. Fakat Kürdistan Bölgesi’nin siyaseti, İran’ın vesayet ve müdahalelerini kabul etmez.”

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku