BDDK dijital bankacılık standartlarını paylaştı

0 5

[ad_1]


BDDK’dan meydana getirilen açıklamaya nazaran, taslak yönetmelikle bankacılık sektöründe finansal inovasyonu teşvik etmek, finansal kapsayıcılığı çoğaltmak ve bankacılık hizmetlerine erişimi kolaylaştırmak suretiyle yalnız dijital kanallar üstünden hizmet veren şubesiz bankaların etkinlik esaslarının ve bankacılık hizmetlerinin talep eden işletme ve yenilikçi girişimlere bir servis modeli olarak sunulabilme şartları belirleniyor.


Bankacılık hizmetlerini fizyolojik şubeler yerine esas olarak elektronik bankacılık hizmetleri dağıtım kanalları vasıtasıyla sunan kredi kuruluşları “dijital bankalar” olarak tanımlanıyor. Dijital bankalar, yönetmelikte aksi belirtilmediği sürece, kanun ve ilgili alt düzenlemeler çerçevesinde kredi kurumlarının uymakla yükümlü olduğu tüm mevzuat hükümlerine doğal olarak olacak belirli etkinlik kısıtlamalarına doğal olarak tutulacak.


Dijital bankaların kuruluşu için lüzumlu olan asgari ana para tutarı, 1 milyar Türk lirası olacak ve BDDK bu tutarı artırabilecek.


Dijital bankaların etkinlik kısıtları belirlendi


Bu kapsamda dijital bankaların müşterileri yalnızca finansal tüketicilerden ve KOBİ’lerden oluşabilecek. Dijital bankalar, ana merkez ile ana merkezin bağlı hizmet birimleri haricinde teşkilatlanmaya gidemeyecek ve fizyolojik şube açamayacak. Dijital bankaların, alan kişi şikayetlerini ele almak suretiyle minimum bir fizyolojik ofis kurması mecburi olacak. Satın alan şikayetlerini ele almak amacıyla oluşturulacak birimler, bu amaç haricinde bir şube benzer biçimde kullanılmayacak. Dijital bankalar, KOBİ boyutunu aşan ticari bankacılık etkinlik kollarında etkinlik gösteremeyecek.


Dijital bankalar, kendi kuracakları ATM ağları ya da öteki mevcut ATM ağları üstünden müşterilerine hizmet sunabilecek.


Dijital bankalar, bankalar arası piyasalarda ya da para ve ana para piyasalarında etkinlik gösterebilecek, banka mevduatı kabul edecek, öteki bankalara kredi kullandırabilecek, 6493 sayılı kanun kapsamında etkinlik izni almış ödeme kuruluşları ve elektronik para kuruluşları için koruma hesabı hizmeti, KOBİ boyutunu aşan arayüz geliştiricilere servis bankası olarak servis modeli bankacılığı hizmeti sunabilecek.


Teminatsız nakdi kredilerin toplamı 10 bin lirayı aşamayacak


Dijital bankaların, finansal tüketici niteliğindeki belirli bir müşterisine kullandırabileceği teminatsız nakdi kredilerin toplamı ilgili müşterinin aylık averaj net gelirinin 4 katını aşamayacak. Müşterinin aylık averaj net gelirinin tespit edilememesi halinde bu tür müşteriler için kullandırılabilecek teminatsız nakdi kredilerin toplamı 10 bin Türk lirasını aşamayacak.


Taslak yönetmelik dijital bankaların, finansman ürünlerinde öteki bankalara nazaran aşırı düşük fiyatlar yada mevduat ürünlerine aşırı yüksek faiz oranları uygulamak benzer biçimde agresif fiyat politikaları belirlemesine karşı hükümler de içeriyor. Ek olarak dijital bankalar, sunmakta oldukları elektronik bankacılık hizmetleri için her bir dağıtım kanalı bazında, taahhüt edilen süreklilik yüzdesi değerlerini web adreslerinin ana sayfasında görünecek şekilde duyuru edecek.


Dijital bankaların web bankacılığı ve mobil bankacılık dağıtım kanalları için taahhüt edilen süreklilik yüzdesi yüzde 99,8’den daha düşük bir kıymet olamayacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku