Bedeline katlanırız ama tek tip kıyafet asla giymeyiz

0

Cumhuriyet Gazetesi davasında tutuklu halde bulunan dört gazeteci isim Akın Atalay, Ahmet Şık, Kadri Gürsel ve Murat Sabuncu, “terör” ve “FETÖ” sanıklarına mahkemelerde tek tip kıyafet giydirme zorunluluğuna ilişkin açıklama yaptı. Gazeteciler asla böyle bir tutuma katlanamayız açıklamasını yaptı.

Cumhuriyet Gazetesi’ne göre Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Basın Konseyi üyelerinin ziyaret ettiği Cumhuriyetçiler, basın örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve halkın 11 Eylül’deki duruşmaya katılarak dayanışma göstermesini istedi.

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Silivri’de tutuklu gazetecilerle “tek tip kıyafet” konusunda birtakım sohbetler gerçekleştirdiğini ve “Giyer misiniz?” sorusunu yönelttiğini, gazetecilerin ise “Asla giymeyiz. Bedeline katlanırız ama asla giymeyiz” dediğini aktardı.

Bildiğiniz üzere Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bir davaya ‘Hero (İng. Kahraman)’ tişörtüyle gelen sanığın tepki çekmesinin ardından terör suçları ve ‘FETÖ’ davalarından yargılanan sanıklara tek tip elbise giydirilebileceğini açıklamıştı. Böyle bir durumda Cumhuriyetçilerin de bu uygulamaya maruz kalacağı gelen bilgiler arasında.

‘Burada temel kural iyi olmaktır’

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç yaptığı açıklamada görüşmeyi özetleyerek aktardı. “Murat Sabuncu bana, “9.5 ay sonra ilk bir gazeteciyle konuşmanın ve kucaklaşmanın mutluluğunu yaşıyorum. 9.5 ay sonra bir meslektaşımla görüşmek çok güzel bir duygu ve oldukça değerli, bende bunun farkındayım. Bu sözlerini duyduktan sonra bende çok duygulandım. Kadri Gürsel ise “Burada temel kural iyi olmaktır” dedi, şu an sağlığına dikkat ettiğini belirtti. “Avukat yasağının kalması çok iyi oldu böylece yaşadığımız tecritte nispeten hafifledi bizde bu konuda çok memnunuz. Bunu ancak yaşayan birisi bilir” dedi. Ahmet Şık ile görüştüğümde bana önemli şeyler söyledi. Hem olmayan suça delil üretilmeye çalışıldığını hem de 11 Eylül’deki Cumhuriyet davası duruşması ile ilgili çağrı yaptı. “Cumhuriyet davası bir örgüt davası değildir, Cumhuriyet’i yargılama davasıdır. Bu davada, Cumhuriyet gazetesi ve rejimin ta kendisi yargılanmaktadır. Direnen bir avuç insana hiza vermek istiyorlar. Korkunun ecele faydası, korkmadan hareket etmek zorundayız. Zulme karşı korkmamalı, ortak paydada birleşmeliyiz” dedi.

Akın Atalay: “Cumhuriyet davası duruşması sonrasında moralimiz çok yüksek. İlk duruşmada yedi meslektaşımızın tahliye olması davamızın çöktüğünü gösterdi. Ayrıca derdimizi anlatabildik. Medya, yasamadan bile önemli. Bu önemin farkında olduğu için iktidarlar medyayı baskı altına alıyorlar.”

 

 

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku