Bağımsız Yazarlar

BEN UTANDIM YA SİZ UTANDINIZ MI PAŞAM?


Bağımsız Yazarlar

Herkes gibi bende çok merak ediyorum. 

Neler hissettiniz Sayın Hulusi Akar?
Önceki gün Hakkari’nin Çukurca ilçesinde PKK’lı teröristlerin saldırısı sonucu şehit olan 33 yaşındaki Piyade Yüzbaşı Murat Üçöz’ün eşi Sevim Üçöz’e taziye için uzatılan eliniz havada kaldığında neler hissettiniz?
Mesela, nedenini merak ettiniz mi?
O anlar da hangi makamı temsil ve ilzam ettiğiniz aklınıza geldi mi?
Hafif bir mahcubiyet hissine kapıldınız mı?
Orada bulunduğunuz için pişmanlık duydunuz mu?
Bu sorularla “Ya ben olsaydım” diye düşünerek empati kurmaya çalışıyorum ama yapamıyorum. Çünkü kendimce cevaplar verdiğimde;

UTANIYORUM…
Elbette bu benim düşüncem. Sonuçta siz ben değilsiniz. Bende siz değilim. Mutlaka siz daha güçlü ve daha gelişmiş duygu kontrolüne sahip olabilirsiniz.

Ama ben o an utancımdan nefes almayı dahi zül sayardım. Hemen orayı terk eder kendi kendimle hesaplaşmak isterdim. “Ben nerede nasıl bir hata yaptım?” diye uzun uzun düşünürdüm.
Düşünmek derken;
Bir anda 23 Mart 2015 tarihinde İzmit Körfez Geçiş Köprüsü halatı koptuğu için intihar eden 51 yaşındaki Japon mühendis Kishi Ryoichi geliyor aklıma.
İntihar etmeden önce şu notu bırakmıştı.
“Verdiğim sözü tutamadım. Ekibimin hayatını tehlikeye attım. Görevimi layıkıyla yerine getiremedim. Mühendislik yeminime ihanet ettim. Onurlu ve şerefli her Japon un yapması gerekeni yapıyor, hayatıma son veriyorum. Sizleri hayal kırıklığına uğrattığım için beni affedin.”
Onurun ne olduğunu bizlere gösterdin ve sonra dünyanı değiştirdin.

Işıklar ve huzur içinde uyu Kishi Ryoichi.