Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Berberoğlu için ‘dava durdurulsun’ çağrısı

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Berberoğlu için ‘dava durdurulsun’ çağrısı
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

MİT TIR’ları davasında “Devletin gizli belgelerini açıklamak” iddiasıyla 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılan ve 24 Haziran’da yeniden milletvekili seçilen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun yargılanmasında yarın devam edilecek

Selçuk ARSLAN / YURT

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Duruşma “Terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüte yardım” iddiasıyla İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Duruşmada Berberoğlu ile birlikte Cumhuriyet Gazetesi Ankara temsilcisi Erdem Gül, Cumhuriyet Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar yargılanacak. Bu davada tutuksuz yargılanan CHP Berberoğlu, SEGBİS aracılığıyla mahkemeye katılacak.

‘YARGI SÜRECİNİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun yargılandığı davaya ilişkin Avukatı Yiğit Acar, davanın dondurulmasını talep etti. Anayasanın 83. Maddesine vurgu yapan Avukat Acar, “Söz konusu davada yargılanmanın durdurulmasını talep edeceğiz. Berberoğlu, şuan milletvekilli seçilmiş durumda ve dokunmazlığı söz konusu. Dokunmazlıklar bir dönem özgü olarak kaldırılmıştı. Bu bağlamda hukuken davanın durudrulması gerekiyor. Yarın bu yönlü bir savunmamız olacak. Berberoğlu’nun tahliyesi için de yaptığımız başvuru süreci devam ediyor. Şuana kadar Yargıtay 16. Ceza Dairesi Başkanlığı’na yapmış olduğumuz başvurumuza ilişkin bir karar alınmış değil. Bu konunun da takipçisi olacağız” dedi.

YARGITAY KARARI BEKLENİYOR

14 Haziran 2017’den bu yana cezaevinde olan Berberoğlu, 24 Haziranseçimlerinde İstanbul 2’nci bölge ilk sıradan milletvekili seçilmişti. Bir kez daha vekil seçilen CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun avukatları tahliye başvurusu yapılmış ancak şuana kadar herhangi bir yanıt alınmadı. Yargıtay 16. Ceza Dairesi Başkanlığı’na gönderilmek üzere İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi Başkanlığı’na verilen dilekçede, Berberoğlu’nun milletvekili seçildiği ve ‘yasama dokunulmazlığını tekrar kazandığı belirtilmişti.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap