Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Beşiktaş’ta başörtülü bayana saldıran zanlıya tahliye

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Beşiktaş’ta başörtülü bayana saldıran zanlıya tahliye
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

İstanbul Beşiktaş’ta başörtülü bayana saldırdığı argümanıyla 4 yıla kadar mahpus istemiyle tutuklu yargılanan sanık Berrak Karaoğlu’nun isimli denetimle tahliyesine karar verildi.

İstanbul 60. Asliye Ceza Duruşmasındaki duruşmaya, tutuklu sanık Berrak Karaoğlu katıldı. Müdahil Şüheda Parıltı Eriş ile Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığını ise avukatları temsil etti.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Duruşmada Isimli Tıp Kurumu Başkanlığına yazılan müzekkereye karşılık verildiği belirtilerek, raporda, “sanığın gözlem altına alınarak sıhhat durumunun incelenebileceği” cephesinde görüş olduğu bildirildi.

“EYLEM BİLİNÇSİZLİK HALİYLE BİR ANLIK YAŞANMIŞTIR”

Savunması sorulan sanık Karaoğlu, hazırladığı yazılı savunmayı duruşmaya sunarak, şunları kaydetti:

“Bariz bir sarhoşlukla refleksif olarak bir tokat atıyorum. ‘Kadına şiddet var’ diye bağırılmış, provokasyon yapılmıştır. Kamuoyuna, hastalığımın gerisine sığındığım yansıdığı için söylemek isterim. Ben hastalığımdan hiç bahsetmedim. Laf konusu hareket velev sarhoşluk velev marazdan olsun tam bir bilinçsizlik haliyle bir anlık yaşanmıştır. Taarruz ve darp üzere tabirlerle anılan fiilin bir tokat olduğunu tekrar eder, olağan akın kapsamında kaldığını hatırlatırım.”

Beyanı sorulan müdahil Şüheda Işık Eriş’in avukatlarından Neslihan Avcı da sanığın, müvekkilinin kendisine tiksinerek baktığını argüman ettiğini belirterek, “Ancak manzaralardan de anlaşılacağı üzere müvekkil kendisine bakmamaktadır. Esasen çevre medya paylaşımlarından da anlaşılacağı üzere, Müslümanların kendisine toplumsal bir şiddet gösterdiğini düşünerek bunun faturasını müvekkile kesmiştir. Kendisi fiilin hukuksal meal ve ehemmiyetini bilmektedir, velev tüzel değerlendirmeler bile yapmaktadır” dedi.

“OLAYI GERÇEKLEŞTİRİRKEN BİLİNCİ YERİNDEYDİ”

Sanığın savunmasını değiştirdiğini, hikayesi gerçekleştirirken bilincinin tarafında olduğunu, marazının gerisine sığındığı savını bu yüzden lisana getirdikleri ve hadiseden 5 gün sonraki içtimaî medya paylaşımının halkı kin ve düşmanlığa sevk etme cürmünü işlediğinin kanıtı olduğunu söyleyen avukat Avcı, müşahede altına alınması istenen sanığın cezalandırılması ve tutukluluk halinin devamını talep etti.

Gayri müdahil avukatları da emsal beyanda bulunarak, cezalandırma ve tutukluluğun devamı cihetinde karar verilmesini istedi.

Aile, Çalışma ve Çevre Hizmetler Bakanlığı avukatı ise sanığın darp fiilini kasten ve bilinçli olarak gerçekleştirdiğini savunarak, “Sanık soruşturma aşamasında verdiği beyanlarına büsbütün türel bir münasebet bulmaya çalışmaktadır. Savunmalarını kabul etmiyoruz ve sanığın en üst hadden cezalandırılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

TAHLİYE KARARI

Sanık Karaoğlu’nun avukatı Hüseyin Kader de ceza yargılamasında maddi delillere bakıldığını ve sanığın niyet okumayla yargılanamayacağını söyleyerek, “Müvekkil müdahile karşı tek bir söz dahi sarf etmemiştir. Müvekkilimin muayene raporları mevcuttur. Cürmün maddi, manevi ögeleri oluşmamıştır. Isimli sicili olmayan müvekkilimin kaçma, delilleri karartma kuşkusu yoktur. Tutukluluk mühleti 2,5 ayı geçmiştir, tahliye edilmesini talep ediyorum.” sözlerini kullandı.

Ara kararını açıklayan duruşma, Isimli Tıp Kurumu Başkanlığının, sanığın gözlem altına alınmasını istediğine dikkati çekerek, tutuklulukta geçirdiği müddete nazaran sanığın tahliye edilmesine karar verdi.

Sanık hakkında yurt dışına çıkış yasağından oluşan isimli denetim önlemi uygulanmasına ve Isimli Tıp Kurumu Başkanlığı yazısı mucibince müşahede altına alınmasına hükmeden duruşma, duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 12 Kasım’da Beşiktaş Polis Merkezi’ni arayan müşteki Şüheda Parıltı Eriş’in, tanımadığı bir hatunun kendisine saldırarak darbettiğini söylemesi üzerine soruşturma açıldığı belirtilerek, hadiseye ait güvelik kamerası kayıtlarından saat 21.27’de sanığın yolda karşılaştığı müştekiye tokat attığının belirlendiği aktarılıyor.

Vukuat nedeniyle müştekinin kolay tıbbi müdahaleyle güzelleşebilecek formda yaralandığı ve sanığın müştekiye karşı, diyaneti inancı gereği giysi biçiminden ötürü aksiyonu gerçekleştirdiği kaydedilen iddianamede, sanığın “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” ve ”basit yaralama” cürümlerinden 1 yıl 4 aydan 4 yıla kadar mahpus cezasına çarptırılması talep ediliyor.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap