Biden, Japonya ve Çin için büyükelçi adaylarını açıkladı

0 3

[ad_1]


Beyaz Saray’dan meydana getirilen açıklamada, Biden’ın Japonya Büyükelçisi olarak eski Beyaz Saray Genel Sekreteri Rahm İsrael Emanuel’i ve Çin Büyükelçisi olarak eski üst düzey Dışişleri Bakanlığı çalışanı Nicholas Burns’ü seçtiği bildirildi.


Siyasal kariyerinde 3 dönem Kurultay üyeliği geçmişi olan Emanuel bununla birlikte eski ABD başkanlarından Barack Obama’nın Beyaz Saray Personel Müdürlüğü, Bill Clinton yönetiminde ise kıdemli danışman görevlerinde bulunmuş oldu.


Emanuel son olarak 2 kez Chicago Belediye Başkanlığı görevini yapmış oldu.


Uzun süre dış siyaset uzmanlığı yapmış olan Burns ise onaylanması durumunda, ABD’nin kendine rakip görmüş olduğu Çin ile ilişkilerin yönetilmesi adına en eleştiri büyükelçilik görevlerinden birini üstlenmiş olacak.


Beyaz Saray ek olarak, Tanzanya Büyükelçisi olarak vazife yapmak suretiyle de Dr. Michael Battle’ın aday gösterildiğini duyurdu.


Biden’ın 3 adayının da Senato’nun onayından geçmesi gerekiyor.


Biden yönetimi büyükelçi atamalarında yavaş


Ocak ayından bu yana ABD Başkanlığını yürüten Joe Biden büyükelçi atamaları ile ilgili eski başkanlara nazaran oldukca yavaş hareket ediyor.


Görevinin ilk iki ayında denizaşırı ülkeler için hiçbir büyükelçi adı belirlemeyen Biden’ın bugüne dek tek onaylanmış talibi ise Meksika Büyükelçiliğine atanan Ken Salazar.


Mevcut durumda boş olan Çin, Hindistan, Fransa, Kanada ve İsrail şeklinde mühim ülke büyükelçilik atamaları hala onaylanmayı bekliyor.[ad_2]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku